Keď bolo najhoršie, Kavanovi vždy pomohol jeho priateľ, bývalý premiér Miloš Zeman.
Jan Kavan emigroval v roku 1969 do Anglicka, potom pracoval napríklad v Rádiu Slobodná Európa a pomáhal československým disidentom.
Do Československa sa vrátil po roku 1989. Vsúvislosti s jeho pôsobením sa však od začiatku objavovalo veľa pochybností. K ilegálnej zásielke kníh smerujúcej do vlasti napríklad vraj z neopatrnosti priložil zoznam ich adresátov, ktorý polícia našla spolu s knihami a ľudí na zozname pozatýkala.
Na prelome 60. a 70. rokov Kavan pod krycím menom Kato spolupracoval s komunistickou kontrarozviedkou a v dôsledku toho bol aj pozitívne lustrovaný. Kavan sa však obrátil na súd, ktorý lustračné rozhodnutie zrušil pre nedostatok dôkazov, že spolupracoval s ŠTB vedome.
Česko ešte nebolo členom NATO, keď sa Kavan ako politik opozičnej ČSSD šéfa aliancie opýtal, či z nej možno vystúpiť.
Opakovane mu dokázali klamstvá, napríklad, keď opitý nabúral tri autá a policajtom tvrdil, že z neho alkohol tiahne preto, že si krk natrel alpou.
Policajné vyšetrovanie dokázalo vážne prípady korupcie pri zadávaní štátnych objednávok na ministerstve zahraničných vecí v období, keď tam Kavan šéfoval. Jeho vtedajší najbližší spolupracovník Karel Srba dnes čelí obvineniu, že si objednal vraždu novinárky, ktorá o týchto veciach písala.
Známy je aj Kavanov pozitívny vzťah k rozvojovým krajinám s nedemokratickými vládami, čo mu umožnilo zvolenie do funkcie predsedu Valného zhromaždenia OSN. Zisk tohto postu pre samoľúbeho Kavana bol posledné dva roky podľa nemenovaných zdrojov hlavnou náplňou činnosti českej diplomacie.
Súčasnej vládnej koalícii je Kavan iba na oštaru. Odmieta sa vzdať poslaneckého mandátu aj napriek tomu, že jeho častá neprítomnosť komplikuje prácu v parlamente, kde má koalícia prevahu jediného hlasu. Českí daňoví poplatníci mu hradia časté letenky z New Yorku do Prahy, aby sa mohol zúčastniť aspoň na niektorých hlasovaniach.
(pm)