
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
„Väčšinu nezamestnaných v našej obci tvoria Rómovia. Pri podpisovaní dohody medzi nimi a úradom práce im pracovníčky povedali, že keď sa osvedčia v tomto projekte, budú mať lepšiu šancu získať prácu v rámci verejnoprospešných prác. Tak sa nám chodia núkať, aby sme im dali robotu,“ povedal starosta obce Muránska Dlhá Lúka v Revúckom okrese Ján Vrtiš.
Hoci nezamestnaní vidia v projekte možnosť zamestnať sa vo verejnoprospešných prácach a zvýšiť si svoj mesačný príjem z 1450 korún na takmer štyritisíc, chuť do roboty sa nedostavila. „Nezamestnaných využívame na čistenie ulíc, kosenie alebo úpravu obce po plynofikácii. Lenže im sa robiť nechce, a tak radšej zničia náradie. Obec to stojí veľa peňazí a pracovný návyk aj tak nezískajú. Všetci až na jednu-dve výnimky nikdy nerobili a pracovné návyky si nemali kde vypestovať. Tak ich to učíme my,“ vzdychol si starosta obce, ku ktorej neodmysliteľne patrí rómska osada s 250 obyvateľmi.
Neochotu nezamestnaných pracovať pre obec nepocítili ani ďalšie obce Revúckeho okresu. Podľa riaditeľa Okresného úradu práce v Revúcej Ondreja Kvetka sa do projektu zapojilo 41 zo 42 obcí. „Momentálne už pracujeme aj na poslednej dohode s Tornaľou. Samozrejme, aj tu sa nájdu takí, ktorí sa chcú projektu vyhnúť a hodia sa na maródku. Podľa mňa je to spôsobené neoptimálnym výberom,“ myslí si riaditeľ Kvetko.
Ako sám tvrdí, je veľkým fanúšikom projektu, ktorý však potrebuje odstrániť zopár nedostatkov. Prvým z nich je motivácia. „Nezamestnaný by mal mať pocit, že práca pre obec bude preňho prínosom. Je rozdiel bezplatne zamestnať dlhodobo nezamestnaného, ktorý nepoberá od štátu ani korunu, a človeka, ktorý je v evidencii štyri mesiace a berie podporu,“ hovorí riaditeľ. V budúcnosti by rád presadil model, pri ktorom by existovala akási hierarchia či postupnosť, aby nezamestnaný nemal pocit nespravodlivosti.
V Rožňavskom okrese majú dohody s úradom podpísané všetky obce. Skúsenosti s obecnými službami sú podľa poverenej riaditeľky Okresného úradu práce v Rožňave Oktávie Maričákovej pozitívne. Projekt si pochvaľujú nielen starostovia, ale aj nezamestnaní, pre ktorých je výhodou odpracovať pre obec určitý počet hodín. „Nemusia sa chodiť hlásiť, naháňať pečiatky či cestovať,“ uzavrela Maričáková. (zur)