Rovnako zákonník ochraňuje aj osamelého rodiča, ktorý sa stará o dieťa do troch rokov, alebo o zdravotne postihnutú blízku osobu.
Tehotná žena a rodič na rodičovskej dovolenke môže dostať výpoveď len výnimočne - ak jeho zamestnávateľ prestáva existovať, ak sa sťahuje, alebo ak je zamestnanec odsúdený za trestný čin.
Rodičovská dovolenka trvá do troch rokov dieťaťa, ak je vážne choré, môže sa predĺžiť až do jeho šiestich rokov. Ak zamestnanec dostane výpoveď v rozpore so zákonníkom, musí v prvom rade požiadať o opätovné zamestnanie. Ak mu zamestnávateľ nevyhovie, môže sa obrátiť na súd. V prípade výhry má nárok na náhradu mzdy za čas, keď ho nechceli zamestnávať. „Je to dosť časté a tieto spory sa vyhrávajú,“ hovorí právnik Jozef Novák.
Tehotné ženy, rodičov na rodičovskej dovolenke alebo osamelých rodičov starajúcich sa o deti mladšie ako 15 rokov chráni Zákonník práce aj pred nadčasmi. Zamestnanci s nimi musia vždy sami súhlasiť.
Po pôrode musí matka zostať doma najmenej šesť týždňov, potom môže začať chodiť do práce. Zamestnávateľ jej poskytne okrem riadnych prestávok aj prestávky na dojčenie - do šiestich mesiacov dve, potom jednu polhodinovú prestávku denne. Prestávky na dojčenie sa pomerne často využívajú najmä v škandinávskych krajinách.
Ak sa o dojčené dieťaťa stará otec alebo pestúnka, matka môže z práce odbehnúť a nakŕmiť ho, alebo dieťa môžu priniesť za ňou do práce. Ak pracuje na polovičný úväzok, môže si dieťa zobrať do práce. „Žena, ktorá pracuje na voľnej nohe, alebo na polovičný pracovný čas, si nemusí brať materskú dovolenku, môže prísť na určitý čas do práce s dieťaťom,“ hovorí Ľubica Sokolíková zo slovenskej ambasády v Osle. Nemusí pritom vždy v práci sedieť celý čas, môže si ju dokončiť aj doma. (haj)
Dôvod na výpoveď
Tehotná žena a rodič na rodičovskej dovolenke:
- ak zamestnávateľská firma zaniká alebo sa sťahuje,
- ak je dosúdená/ý pre trestný čin.
Ostatní zamestnanci:
- ak zamestnávateľská firma zaniká alebo sa sťahuje,
- ak sa stali nadbytočnými (zmena technického vybavenia, zvýšenie efektivity práce, organizačné zmeny),
- ak im zdravotné dôvody nedovoľujú ďalej vykonávať prácu,
- ak nespĺňajú požiadavky,
- ak porušili disciplínu (závažné či sústavné menej závažné porušovanie, ak bol zamestnanec za posledný polrok písomne upozornený - pri obzvlášť hrubom porušení môže byť zamestnanec prepustený ihneď),
- ak ich nie je možné ďalej zamestnávať na mieste, kde pracujú a nie sú ochotní prejsť na inú prácu,
- ak sú odsúdení za trestný čin.