
Kemping pre bezdomovcov v Martine-Priekope vybudovali nadšenci z občianskeho združenia Proces. FOTO – ARCHÍV TASR
MARTIN – Asi pred rokom začalo občianske združenie Proces, ktoré sa zameriava na pomoc bezdomovcom, stavať kemp v Martine – Priekope.
Kemp stojí na súkromnom pozemku Daniela Diškanca, ktorý združenie založil. V meste sa kemp nestretol s pochopením. Nespĺňal hygienické a technické normy ani ochrannú 50-metrovú vzdialenosť od železnice. Medzi obyvateľmi mestskej časti Priekopa dokonca vznikla proti kempu petícia. Postoj mesta nie je iný ani dnes, kemp však naďalej funguje a má nových obyvateľov. Vnútri za dreveným plotom pribudla po pojazdnej avii aj nová chatka. Našlo v nej domov päť ľudí, ktorí dovtedy prespávali v kanáloch a na železničnej stanici. „Je to stále málo. Chceli by sem prijsť ďalší ľudia, ale priestor to nedovolí. Aj preto sme začali vydávať časopis s rovnakým názvom – Priestor pre život. Roznášame ho prakticky po celom Slovensku a za to, čo zarobíme, by sme chceli kúpiť materiál na ďalšiu chatu,“ dodáva Daniel Diškanec. „Každý nás porovnáva s bratislavským Nota Bene. Naša filozofia je však odlišná, aj keď sa v podstate usilujeme o to isté. Aby si ľudia problém bezdomovcov všímali a dokázali na nich hľadieť inak ako iba s pohŕdaním.“
Podľa Diškanca spoločnosť rieši problém bezdomovcov iba azylovými domami, vývarovňami a kapustnicami na veľké sviatky. To však nestačí. Kemp v Martine im chce dať pocit domova, aj keď veľmi skromného. Začali si tu pestovať zeleninu, aby v zime netrpeli hladom, ráno ich odtiaľto nik nevyháňa, aby sa sem mohli vrátiť až večer.
„Problém bezdomovcov je veľmi citlivý. Na dne sa ocitajú ľudia, ktorých sem stiahol alkohol, rozbité manželstvá. Často si za to môžu sami, niektorým tento životný štýl vyhovuje, no v mnohých prípadoch sa bezdomovcami stanú ľudia bez vlastného pričinenia. A každý z nich potrebuje pomoc,“ tvrdí. V kempe chcú nakúpiť úžitkové zvieratá, takže bezdomovci sa budú mať po prvých poľnohospodárskych pokusoch aj o koho starať, plánujú rozbehnúť ďalšie aktivity. Po každej zime účtujú, koľkí z nich sa nedožijú jari. Ide hlavne o ľudí, ktorí prespávajú na staniciach a v starých vagónoch. Za posledné roky ich bolo niekoľko. V kempe sú presvedčení, že keby ich tu mohlo byť viac, straty by boli nižšie.
KVETA FAJČÍKOVÁ