BRATISLAVA - Vláda má tento týždeň konečne urobiť rozhodnutie, ktoré je dôležité pre všetky rozostavané nemocnice po celom Slovensku. Ide o to, čo s budovou rozostavanej nemocnice v Bratislave-Rázsochách. Verdikt bude mať dôsledky pre celú krajinu. Bez vyriešenia tejto stavby nie je možné dokončiť žiadnu inú, plánovať ďalšie investície, ani zredukovať nadbytočné nemocničné postele v Bratislave.
Zdravotníctvo má rozostavaných 84 stavieb. Niektoré sa stavať len začali, iné sú pred dokončením. Na dokončenie je treba viac ako 8,7 miliardy korún. Až 80 percent z tejto sumy „zhltnú“ dve bratislavské nemocnice.
Slovenský ústav srdcových a cievnych chorôb na Kramároch je síce už dostavaný a funguje, vláda však do roku 2005 musí splatiť takmer pol miliardy zo zahraničného úveru. Na dostavanie plánovanej Fakultnej nemocnice na Kramároch treba 4,7 miliardy.
Ďalšími nákladnými stavbami sú nemocnica v Michalovciach, v Prievidzi, Rimavskej Sobote, Námestove, Pezinku a v ďalších mestách. Všetky čakajú, ako sa rozhodne v prípade Rázsoch.
O stavbe novej nemocnice, kam by sa z rôznych starých budov v centre Bratislavy presídlila Fakultná nemocnica spolu s lekárskou fakultou, sa rozhodlo ešte v sedemdesiatych rokoch. Veľkoryso naplánovaná stavba však pokračovala pomaly, po revolúcii sa na istý čas úplne zastavila. Takmer každá doterajšia vláda sa problémom zaoberala, ani raz však neprijala rozhodné stanovisko - či výstavbu skončiť a objekt predať, alebo nájsť urýchlene dosť peňazí na dokončenie.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac súčasný stav označil za už neudržateľný. Rázsochy umŕtvujú preinvestovanú miliardu, priestory Fakultnej nemocnice v centre Bratislavy sú v havarijnom stave a neopravujú sa, pretože sa počíta so sťahovaním do novej budovy.
Zajac navrhuje vláde tri riešenia. Prvým je predaj pozemkov a rozostavanej budovy, čím by štátny rozpočet mohol získať asi miliardu korún, za ktoré by sa dali rekonštruovať dnešné priestory fakultnej nemocnice a lekárskej fakulty.
Druhou možnosťou je len dostavba nemocnice za približne 4,4 miliardy. Po presťahovaní by predajom jej budov v lukratívnych častiach Bratislavy štát mohol získať asi 2,1 miliardy korún.
Tretím - najdrahším - riešením je dostavba nemocnice i budov lekárskej fakulty a prípadne internátu pre medikov. Koľko by stála, ministerstvo zatiaľ nevyčíslilo, hovorí sa o 8 miliardách.
Stavba ovplyvní aj rušenie či zachovanie iných bratislavských nemocníc. Hlavné mesto má prebytok nemocničných lôžok, analýzy ukazujú, že by ich mohlo byť o 2000 menej. Na prevádzku nadbytočných priestorov, lôžok a platy personálu sa skladá celá republika z povinného zdravotného poistenia.
BARBORA TANCEROVÁ