BRATISLAVA – Líder SMK Béla Bugár hovorí, že jeho strana zareaguje, ak Slovensko siahne k protiopatreniam proti maďarskému krajanskému zákonu. Denníku Új Szó povedal: „SMK je členom koalície dobrovoľne. V parlamente sa schvaľujú rôzne zákony, ku ktorým je nutná aj naša podpora. O podporu SMK nemôžu žiadať iba v prípadoch, keď je potrebné prijímať reštriktívne opatrenia. Musia zohľadniť aj to, čo potrebuje SMK a naši voliči.“ (pm)
BRATISLAVA – Slovenskí vládni činitelia so stanoviskom k upravenej verzii maďarského krajanského zákona vyčkávajú. O zákone cez víkend v Budapešti rokovali zástupcovia menšín z okolitých krajín. Maďarskí politici predpokladajú, že Slovensko nebude s novelou zákona súhlasiť. Maďarský parlament by mohol o novele rokovať už na budúci mesiac.
Spolupredseda zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín Miroslav Mojžita nevidí dôvod na vyjadrenia, lebo nepozná nové znenie zákona. Na otázku, či bude snaha, aby sa problém riešil na pôde zmiešanej komisie, podotkol, že komisia má svoj štatút a podľa neho rokuje. Dnes intenzívne pracuje na návrhoch, ako pomáhať menšinám. „Myslíme si, že práve mechanizmus bilaterálnej dohody a zmiešanej komisie vie vyriešiť mnohé veci, ktoré sa týkajú aj podpory kultúry a vzdelávania a že v tomto prípade sú veci, ktoré by nemuseli byť pokrývané zákonom. To je náš názor – do akej miery bude súhlasiť maďarská strana, to uvidíme.“
Správy z diplomatických kruhov potvrdzujú stanovisko Budapešti, že posledná verzia krajanského zákona je pre Európsku úniu prijateľná alebo jej aspoň tak neprekáža, aby sa v tejto otázke opäť angažovala.
Štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničia József Berényi si myslí, že ak pre Európsku komisiu a Radu Európy bude novela krajanského zákona prijateľná, „bola by tu aj možnosť zmeny nášho postoja“.
Otázkou je, ako sa s novelou zákona vyrovnajú lídri vládnych strán. Manévrovacie možnosti šéfa SMK Bélu Bugára sú obmedzené – spory okolo krajanského zákona boli aj príčinou, prečo sa na poslednom kongrese SMK v Komárne výrazne posilnilo radikálnejšie krídlo strany vedené Miklósom Durayom.
Bugárovmu vedeniu sa vyčíta, že sa nedokáže zákona zastať proti slovenskej vláde. Menšinoví Maďari majú navyše o zákon a o tzv. maďarský preukaz reálny záujem.
Maďarské ministerstvo vnútra registrovalo do 5. mája viac ako 650-tisíc žiadostí o maďarský preukaz. Slovensko sa na tom síce podieľa iba necelými 70 tisíckami žiadostí, skutočný záujem je však výrazne vyšší. Slovenských Maďarov zatiaľ odrádza práve odpor a možné protiopatrenia slovenskej strany.
(pm, sp)