hovoriť.
Kongresman upozornil na vyjadrenia vládnych predstaviteľov, v ktorých pohrozili trestným stíhaním autorom správy a ženám, ktoré ich informovali. Ak sa ich podozrenie preukáže, za to, že o trestnom čine neinformovali skôr, ak sa nepreukáže, za šírenie falošných poplašných správ.
„Tieto vyhrážky vyvolávajú vážne obavy o hĺbke snahy slovenskej vlády nájsť v tomto prípade pravdu. Skutočne slovenská vláda počíta s tým, že ženy, ktoré možno boli sterilizované bez súhlasu, prídu a budú spolupracovať s vyšetrovateľmi, keď nad nimi visí takáto hrozba?“ povedal Smith. Postoj vlády podľa neho spomalil vyšetrovanie.
Kongresmana zarazili vyjadrenia hovorcu vicepremiéra Pála Csákyho Pétera Miklósiho pre The New York Times, správa ministerstva zdravotníctva a vystúpenie veľvyslanca Slovenska pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Antona Pintera na aprílovej konferencii o Rómoch.
Vicepremiér Csáky k vyhláseniu kongresmana zatiaľ nezaujal stanovisko, pretože s ním nebol oboznámený. „Slovensko je demokratický štát a jeho zákony umožňujú obe možnosti stíhania autorov. Tento postup je legálny. Navyše celá vec nie je uzavretá,“ povedal pre agentúru SITA Csákyho hovorca Péter Miklósi.
Veľvyslanec Pinter odmieta, že by sa vo svojom vyjadrení na konferencii akokoľvek vyhrážal. „Informoval som o krokoch vlády, ktoré podnikla po tom, čo bola zverejnená správa Telo a duša. Kládol som dôraz na to, že vláda je rozhodnutá zabezpečiť nestranné a dôkladné vyšetrenie kauzy. Spomenul som, že by mu pomohlo, keby obete trestných činov účinne spolupracovali s vyšetrovacím orgánom, tak, ako to vyžadujú právne normy,“ povedal pre SME. (mar)