mového podujatia roka po Australian Open uvidia 7. a 8. júna. Vlani zdvihol Pohár mušketierov nad hlavu Španiel Albert Costa, kým Američanka Serena Williamsová sa tešila z víťazného Pohára Suzanne Lenglenovej. Zatiaľ čo u mužov bude chýbať zopár hráčov zo širšej špičky (Safin, Haas, Sampras), ženská konkurencia je kompletná. Na prémiách rozdajú tohto roku 13 044 055 eur, čo v porovnaní s vlaňajškom predstavuje viac ako 6-percentné navýšenie.
Beck namiesto Suchej
Hoci slovenskí tenisti vyrástli na antukových dvorcoch, v Paríži nezopakujú rekordné 11-členné zastúpenie z januárového turnaja Australian Open na tvrdom povrchu. Z piatich kvalifikantiek (Kurhajcová, Suchá, Fislová, Hrozenská, Kučová) sa do hlavnej súťaže neprebila ani jedna, pričom muži nemali v kvalifikácii žiadne zastúpenie. Aj v minulom roku zastupovalo Slovensko na Roland Garros dovedna 7 tenistov a tenistiek, v porovnaní s týmto rokom medzi nich pribudol Karol Beck a naopak chýba Martina Suchá. Najskúsenejší Karol Kučera hral v Paríži prvý raz v roku 1993, Dominik Hrbatý v roku 1997 a o dva roky neskoršie sa prebojoval do semifinále. Daniela Hantuchová hrá na Roland Garros od roku 2001, Janette Husárová aj Henrieta Nagyová od 1996, Ľudmila Cervanová od 1999.
Muži: široký okruh favoritov
Okruh favoritov v dvojhre mužov je v Paríži podstatne širší ako u žien, desať antukových turnajov v tejto sezóne vyhralo deväť rôznych hráčov – len Španiel Juan Carlos Ferrero triumfoval v Monte Carle aj vo Valencii. V Estorile vyhral Rus Davydenko, v Casablanke Francúz Boutter, v Mníchove Švajčiar Federer, v Barcelone Španiel Moya, v Houstone domáci Američan Agassi, v Ríme ďalší Španiel Mantilla, v Hamburgu Argentíčan Coria a naposledy v St. Pöltene Roddick z USA. Navyše Svetový pohár v Düsseldorfe sa stal korisťou Čiľanov Riosa, Gonzalesa, Massúa.
Do tejto spoločnosti sa nezmestil svetový hráč č. 1 Austrálčan Lleyton Hewitt, ktorý má vo svojej zbierke dva grandslamové tituly (US Open 2001, Wimbledon 2002), ale v Paríži sa mu tak nedarí. „Na antuke sa treba na víťazstvo vždy viac narobiť. Mám rád veľké výzvy, ale či zvíťazím na Roland Garros, to nikto nevie,“ uviedol 22-ročný Hewitt. Slávny Američan Pete Sampras má na svojom konte rekordných 14 grandslamových prvenstiev v dvojhre, avšak v Paríži nedosiahol ani na finále. Zrejme sa to už nezmení, Sampras uvažuje o skončení kariéry.
Opäť finále sestier Williamsových?
Žreb dvojhry žien zaradil sestry Williamsové z USA do rôznych polovíc pavúka, to znamená, že aj tohto roku sa môže zopakovať vlaňajšie finále. Serena v ňom zdolala Venus 7:5, 6:3 a odštartovala sériu ďalších rodinných finále v turnajoch Grand Slamu, v ktorých vždy zvíťazila mladšia zo sestier – Wimbledon 2002: Serena – Venus 7:6, 6:3, US Open 2002: 6:3, 6:4, Australian Open 2003: 7:6, 3:6, 6:4.
Najvážnejšími konkurentkami atleticky a silovo mimoriadne dobre pripravených Williamsových boli na posledných turnajoch Belgičanky Kim Clijstersová s Justine Hardennovou-Heninovou a Francúzka Amelie Mauresmová. „Neviem sa nabažiť víťazstiev,“ povedala pred parížskym turnajom svetová jednotka S. Williamsová. „Nikdy nie som spokojná a vždy sa chcem dostať ďalej. Celý život som snívala, že budem najlepšia. Nebolo to ľahké, ale teraz prežívam niečo špeciálne.“ Dvadsaťjedenročná Američanka vyhrala štyri posledné grandslamové turnaje, za čo si vyslúžila takzvaný Serena Slam, a teraz túži po všetkých tituloch v jednom roku, aby sa vyrovnala trojici tenistiek Maureen Connollyová (USA), Margaret Courtová (Austr.) a Steffi Grafová (Nem.), ktoré už Grand Slam získali. Tohto roku má Serena v dvojhrách výbornú bilanciu 26:2.
V 128-člennom poli majú najsilnejšie zastúpenie Američanky (20) a domáce Francúzky (15).
Víťazi dvojhier (muži – ženy) na turnaji Roland Garros za posledných päť rokov
1998 Carlos Moya (Šp.) – Arantxa Sanchezová-Vicariová (Šp.)
1999 Andre Agassi (USA) – Steffi Grafová (Nem.)
2000 Gustavo Kuerten (Braz.) – Mary Pierceová (Fr.)
2001 Gustavo Kuerten – Jennifer Capriatiová (USA)
2002 Albert Costa (Šp.) – Serena Williamsová (USA)
Dnešný program našich tenistov
Centrálny dvorec: Beck – Agassi (USA)
Kurt č. 1 Nagyová – Rubinová (USA)
Kurt č. 2 Hantuchová – Židkovová (Rus.)
Kurt č. 7: Hrbatý – Srichaphan (10-Thaj.)
Kurt č. 9: Cervanová – Callensová (Belg.)
Kurt č. 10: Kučera – Ljubičič (Chorv.)
Víťaz dvojhry mužov získa v tomto roku 840 000 eur (asi 35 mil. korún), víťazka žien 819 000 eur (33,6 mil. Sk).