
Spoločnosť Alexandra Dubčeka zorganizovala včera pri jeho hrobe v Slávičom údolí v Bratislave spomienkové stretnutie venované Dubčekovi a reformnému procesu v Československu v roku 1968.
FOTO TASR – PAVEL NEUBAUER
BRATISLAVA – Tridsaťtri rokov, ktoré uplynuli odo dňa, keď vojská spojeneckých armád Varšavskej zmluvy obsadili Československo, si včera pri hrobe Alexandra Dubčeka v bratislavskom Slávičom údolí pripomenulo asi 40 občanov na spomienke, ktorú zorganizovala Spoločnosť A. Dubčeka.
Vo viacerých mestách si včera pripomenuli obete invázie. Predstavitelia KDH i DS položili kvety k pamätnej tabuli študentky Danky Košanovej, ktorá zahynula hneď v prvý deň vpádu okupačných vojsk na schodoch bratislavskej Univerzity Komenského, zasiahnutá guľkou zo samopalu.
„Boli to udalosti, ktoré naštartovali proces demokratizácie a budúceho ďalšieho politického vývoja Slovenska, a preto nemožno zabúdať na výročia symbolizujúce nádej pre ďalší vývoj,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský.
Popradčania si tragický 21. august 1968 pripomenuli pri pamätnej tabuli 19-ročného Jozefa Bonka. Zahynul, keď sovietski vojaci začali z tankov strieľať do ľudí na chodníkoch.
Historické poučenie z roku 1968 pre dnešné Slovensko je podľa premiéra Mikuláša Dzurindu očividné: „Aj teraz ide o našu slobodu a demokraciu, definovanú však už podmienkami 21. storočia. Nehrozí nám nijaké vonkajšie nebezpečenstvo, naša cesta do európskeho spoločenstva slobodných a demokratických krajín je ohrozená ‘iba‘ znútra, nami samými.“
Podľa šéfa komunistov Jozefa Ševca sme si udalosti roku 1968 zapríčinili sami svojou nerozhodnosťou na čele s Alexandrom Dubčekom. Ševc vyhlásil, že keby bola vtedy pri moci dnešná KSS, riešila by tento problém úplne inak. (tasr, sita)