V Thajsku sedia za pašovanie drog. Rozhodnutie českého Najvyššieho súdu im dáva šancu dokončiť trest doma.
Súd v Brne potvrdil vo štvrtok rozsudky, ktoré nad nimi vyniesli v Thajsku. Tie sú za drogy v ázijskej krajine veľmi vysoké. Thajsko patrí s Laosom a Barmou do známeho drogového „zlatého trojuholníka“ a proti drogám bojuje vysokými trestami a masovým zatýkaním. V preplnených thajských väzniciach je len za drogy asi 110-tisíc ľudí.
Emil Novotný mal 19 rokov, keď ho v marci 1995 chytili na letisku v Bangkoku. Na tele mal pripevnené 4,2 kilogramu kvalitného heroínu a smeroval do Kambodže. Štyri mesiace po tom ho odsúdili na 50 rokov (za také množstvo i kvalitu sa dáva v Thajsku aj trest smrti), o rok mu kráľovská amnestia znížila trest o sedem a pol roka.
Vtedy už sedel aj Radek Hanykovics. V marci 1996 ho chytili na tom istom letisku s letenkou do Fínska a 2,4 kilogramu heroínu. Aj on dostal 50 rokov, mal však väčšie šťastie. Kráľovská milosť mu trest znížila o 25 rokov.
Obaja páchatelia tvrdia, že sa stali obeťami veľkých drogových dílerov, ktorým poslúžili ako volavky. Ich polícia chytala naisto, zatiaľ čo unikali iní pašeráci.
Za to, aby sa dostali z Thajska, bojovala celá česká špička - súčasný prezident Václav Klaus ich dokonca v Thajsku navštívil, vtedy ešte vo funkcii šéfa snemovne. Václav Havel hovoril o osude väzňov s thajskou princeznou Čulapchorn v roku 2000, snažili sa ministri zahraničných vecí a predovšetkým české veľvyslanectvo v Thajsku.
Výsledkom bolo podpísanie dohody o odovzdávaní páchateľov trestných činov a o spolupráci pri výkone rozsudkov, ktorá začala platiť od roku 2002. Obaja odsúdení si okamžite podali žiadosť o premiestnenie do Česka a po rozhodnutí Najvyššieho súdu pošlú z Prahy oficiálnu žiadosť o vydanie.
Thajsko pravdepodobne pustí jedného z Čechov do vlasti zrejme už tento rok. Let, ktorý bude stáť asi stotisíc korún, budú musieť väzni štátu zaplatiť.
Prezidentská kancelária vylučuje, že by Čechom po návrate udelila hlava štátu milosť, alebo ich amnestovala. Odsúdení však môžu po odpykaní dvoch tretín trestu požiadať o podmienečné prepustenie. (mch)