Dočasná civilná správa Iraku chce „čo najskôr vytvoriť novú irackú armádu“. „Je to prvý krok k vytvoreniu obranného zboru slobodného Iraku. Bude profesionálny a nepolitický,“ uvádza sa vo vyhlásení civilnej správy. Nehovorí sa v ňom, dokedy by mala nová armáda vzniknúť.
Jej členmi majú byť doterajší príslušníci pozemných jednotiek, námorníctva a letectva, ktorí neboli členmi vládnej strany Baas. „Je to súčasť kampane, ktorá Iračanom dokáže, že Saddámove časy sú preč a už sa nevrátia,“ pokračuje vyhlásenie.
Direktíva civilnej správy počíta s pozastavením náboru brancov, zabavením majetku rozpustených organizácií a prepustením ich zamestnancov. Bude im vyplatená posledná mesačná mzda. Bez práce sa tak ocitne odhadovaných 350-tisíc irackých vojakov a 2000 zamestnancov ministerstva informácií.
Poslednú výplatu nedostanú vojaci v hodnostiach plukovníka a vyšších, ktorí sa tiež nebudú môcť usilovať o prácu v budúcej irackej vláde.
Direktíva tiež pozastavuje všetky finančné operácie a záväzky rozpustených inštitúcií. Patria medzi ne i miliardové dlhy, ktoré má Irak v rôznych krajinách za nákup zbraní. Patrí medzi ne i Rusko. Koalícia bude prípadné pohľadávky riešiť.
Republikánska garda mala moderné zbrane a vlastné velenie nezávislé od armády. Jej veliteľov sledovala rozviedka, ktorá podliehala Husajnovmu synovi Kusajovi.
Iracká armáda bola naproti tomu demoralizovaná a od vojny s Iránom v 80. rokoch tiež zle vyzbrojená. Väčšina jej príslušníkov v poslednej vojne vôbec nebojovala a mnoho vojakov z armády vystúpilo. V zajatí koaličných jednotiek je niekoľko tisíc vojakov.
(čtk)