BRATISLAVA - Bratislavská burza cenných papierov včera zrealizovala kontroverzný obchod s akciami rafinérie Slovnaft, ktorý je spojený s ovládnutím slovenskej spoločnosti maďarským ropným a plynárenským gigantom MOL. Rozhodnutie burzy tak môže znamenať, že MOL, ktorý koncom marca zvýšil svoj podiel v Slovnafte na 70,02 percenta, bude musieť ostatným akcionárom ponúknuť vo verejnej ponuke vyššiu cenu, než pôvodne očakával.
„Tento obchod sa nedá zrušiť, nemôže už byť ani pozastavený, jediné riešenie je vyrovnať ho. Bola to jediná možnosť, aby burza neporušila zákon,“ dodala riaditeľka burzy Mária Hurajová. Podľa slovenskej legislatívy nesmie byť cena za akciu vo verejnej ponuke nižšia než priemerná cena akcií Slovnaftu na burze za uplynulých šesť mesiacov. Súčasne musí dosahovať aspoň polovicu čistého základného imania pripadajúceho na jednu akciu. Práve určenie ceny vo verejnej ponuke vyvolalo spory medzi maďarským koncernom a slovenskými menšinovými vlastníkmi - finančnými skupinami J&T a Istrokapitál.
Hodnota jednej akcie v rámci odkúpenia by mala dosiahnuť zhruba 1400 korún. V cene sú započítané také obchody, ktoré MOL považuje za špekulatívne a chce dosiahnuť ich zrušenie. V takom prípade by maďarský koncern musel ponúknuť minimálne 1100 korún za akciu. Slovenský Úrad pre finančný trh odmietol návrh MOL-u, ktorý drobným akcionárom ponúkol 1200 korún za akciu. Podľa úradu treba do výpočtu ceny zahrnúť aj sporný obchod. Drobní akcionári vlasnia 6,6 milióna akcií Slovnaftu, čo môže pri rozdiele asi dvesto korún na akciu znamenať pre MOL výdavky vyše miliardy korún navyše. (čtk)