
Zamestnanci budú musieť splniť možný príkaz zamestnávateľa odpracovať ročne 150 hodín navyše. V prepočte na počet pracovných dní to vychádza na takmer pol hodiny nadčasov denne. ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
môže ho bez problémov prepustiť. Najprv ho bude musieť na svoju nespokojnosť dopredu upozorniť.
Zlé pracovné výkony však zďaleka nebudú jedinou možnosťou, ako prísť o prácu. Môže sa tak stať napríklad aj rušením pracovného miesta, ktoré zamestnanec zastával. Nový zákon poskytuje ešte veľa iných dôvodov, pre ktoré môže dostať zamestnanec výpoveď. Ide napríklad o porušenie pracovnej disciplíny či o odsúdenie zamestnanca za úmyselný trestný čin. Dôvodom prepustenia bude od júla aj to, že zamestnanec na vlastnú päsť popri zamestnaní podniká v nielen v tej istej, ale aj podobnej oblasti ako jeho zamestnávateľ.
Ak niekto pracuje vo firme na dobu určitú, zamestnávateľ mu bude môcť dať výpoveď aj bez uvedenia dôvodu. Takto prepustený zamestnanec však bude mať podľa nového zákona nárok na náhradu mzdy, akú by dostával počas mesiacov, na ktoré mal prácu dohodnutú. Pracovný pomer na dobu určitú sa bude dať dohodnúť najviac na tri roky, pričom nový zákon ponecháva možnosť opakovaného uzatvárania takejto zmluvy.
Ochranná lehota, počas ktorej nie je možné zamestnanca prepustiť, sa bude od júla vzťahovať len na tých, ktorí sú na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Zákon už teda pred výpoveďou nebude chrániť tehotné ženy, ako je tomu dnes. Ak firma prepustí zamestnanca tesne pred začatím ochrannej lehoty, jeho výpovedná lehota sa skončí až po jej uplynutí.
Nové podmienky prepúšťania si budú musieť dôkladne preštudovať aj zamestnávatelia. Ak totiž pri neplatnom skončení pracovného pomeru zamestnanec v práci oznámi, že chce ďalej pracovať, jeho pracovný pomer sa neskončí. Zamestnávateľ ho potom bude musieť vyzvať, aby znova nastúpil do práce a zaplatiť mu náhradu ušlej mzdy. Maximálna výška tejto náhrady bude už len deväťmesačná, a nie ročná, ako tomu bolo doposiaľ.
Prepustený stály zamestnanec má nárok aj na odstupné, ktoré si so zamestnávateľom dohodol pri uzatváraní pracovnej zmluvy. Výška odstupného závisí od spôsobu skončenia pracovného pomeru a od počtu odpracovaných rokov. Odstupné po novom dostane aj zamestnanec, ktorého prepustili zo zdravotných dôvodov. Doteraz bola dôvodom na odstupné len reorganizácia firmy.
Zamestnanec má nárok na odstupné vo výške dvoch mesačných platov, ak si neuplatňuje nárok na výpovednú lehotu. Ak zamestnanec pracoval v podniku viac ako päť rokov a neuplatňuje si výpovednú lehotu, má nárok na odstupné vo výške troch mesačných platov. Výpovedná lehota je podľa nového zákona dvojmesačná, pre tých, ktorí vo firme pracovali viac ako päť rokov, trojmesačná.