
„Nato sme vás nevolili, aby ste nás zbedačili,“ roztiahli krátko pred desiatou na priechode Petržalka-Berg transparent protestujúci baníci z Handlovej. Na hlavy si nastokli helmy a na oči slnečné okuliare. O chvíľu priechod odborári úplne zablokovali. Priechod Jarovce-Kitsee, vzdialený len niekoľko kilometrov, zostal voľný. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Odborári včera od desiatej ráno do druhej popoludní blokovali trinásť hlavných hraničných priechodov. „Na každom veľkom priechode máme svoje telá, svoje ruky, svoje päste. Táto akcia je len začiatkom toho, čo sa pripravuje,“ hovoril prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor na priechode do Rakúska v bratislavskej Petržalke.
„Máme vo vláde ľudí, ktorí hovoria, že na Slovensku je blahobyt, že sa nič nedeje. My zastupujeme ľudí, ktorí hovoria, že na Slovensku je sociálne utrpenie, ktoré sa prehlbuje z roka na rok,“ tvrdil Saktor.“ Necelá stovka odborárov, ktorí zablokovali priechod, začala po jeho slovách kričať „zlodeji, zlodeji“, „hanba im“ a „budíček“. Vytiahli rapkáče a transparenty. Kamionisti, ktorí museli stáť na hraniciach, boli nervózni, ale nikto nevyvádzal. Odborári sa časom začali nudiť. Púšťali si ľudové pesničky a ktorýsi vytiahol najmodernejší mobilný telefón so zabudovaným fotoaparátom. Začali sa fotiť.
Pred blokovanými priechodmi sa vytvárali veľké kolóny len z nákladných a dodávkových áut. Osobné prechádzali cez hranice väčšinou inakadiaľ.
Na ďalšom bratislavskom priechode v Jarovciach bolo pusto. „Bez problémov sme prešli. Možno aj preto, že ľudia ostali doma, keď vedeli, že niektoré priechody budú blokované,“ povedala šoférka cestujúca do Rakúska.
Saktor v striebornej limuzíne išiel i na ďalší blokovaný hraničný priechod Brodské-Lanžhot s Českou republikou. Policajti tu odkláňali dopravu z diaľnice a nechceli ho pustiť. Po chvíli im šéf oznámil, že organizátori môžu ísť až k priechodu.
Na slovenskej strane priechodu Milhosť-Tornyosnémeti neďaleko Košíc sa vytváral rad kamiónov i osobných áut. Štyri rodiny z poľského Krakova smerovali do Nyíregyházu. Staršia pani presviedčala odborárov, aby ich pustili, že sú na ceste od tretej ráno. Zostali však neoblomní. „Chápem ich. Ale nás by do toho nemali ťahať. Prečo majú trpieť aj ľudia zo zahraničia?“ pýtala sa. (rf, sen)