BRATISLAVA, KOŠICE – Šírenie malárie na Slovensku nehrozí, aj keď v nedeľu v Košiciach na ňu zomrela mladá žena.
Dcéra štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimila Podstránskeho si zákernú chorobu priniesla z návštevy Kamerunu. Parazit rozložil jej červené krvinky a ochorenie malo výnimočne rýchly a ťažký priebeh. Z človeka na človeka sa však choroba neprenáša.
Tomáš Hušek, ktorý si maláriu z Afriky priviezol tiež a ledva prežil, tvrdí, že len v desiatich percentách prípadov sa u človeka nakazeného maláriou vyskytnú vážnejšie komplikácie.
Jeho postretli tiež, ale po vyliečení už nikdy nemal problémy a do Afriky chodí naďalej a často. Dostať ťažkú maláriu a navyše jej podľahnúť je podľa neho skutočná smola.
Hušek pracuje v cestovnej kancelárii a hovorí, že za deväť rokov sa z ich klientov nenakazil nikto.
Slováci často do Afriky nechodia, záujem o takéto zájazdy klesá. „Bohatí ľudia už obišli celý svet a ostatní na to nemajú,“ hodnotia situáciu v jednej z cestovných kancelárií.
Aj keď človek cestuje s cestovnou kanceláriou, musí si sám zistiť, aké choroby mu v krajine hrozia a ako sa proti nim brániť. Najrýchlejšie sa to dá na internete. Ako sa pred cestou do exotickej krajiny postarať o svoje zdravie odborne poradia aj na oddeleniach cudzokrajných chorôb fakultných nemocníc v Bratislave, Martine alebo Košiciach.
Ak v niektorej krajine vypuknú napríklad mohutné epidémie, varuje občanov aj ministerstvo zahraničných vecí. Vtedy je lepšie vôbec necestovať. (edi)