Je to tak?
„Ja neviem, vydržte. Vyjadrím sa.“
Je pravda, že vystúpite začiatkom marca aj z SDĽ?
„Vydržte, všetko má svoj čas a mieru.“
Je to teda pravdepodobné?
„Pravdepodobne áno.“
Budete nezávislým poslancom alebo sa chystáte vstúpiť aj do nejakej politickej strany?
„Zatiaľ budem nezávislý.“
Máte záujem vstúpiť do politickej strany?
„Zatiaľ nie.“
(sp)
O čom najviac hovorili v rozprave poslanci opozície
Vo väčšine vystúpení členov HZDS a SNS sa objavujú tvrdenia, že koalícia ustupuje SMK a že je ohrozená integrita Slovenska. Poslanci používajú výroky ako „úder proti zvrchovanosti“ alebo „budete vidieť, čo bude vyčíňať maďarská koalícia“. Opozícia argumentuje napríklad znením článku 7 novely ústavy. Podľa návrhu, ktorý predniesol za koalíciu poslanec SMK Fehér, „SR môže medzinárodnou zmluvou alebo na jej základe preniesť časť svojich práv na Európske spoločenstvá a EÚ. Právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a EÚ majú prednosť pred zákonmi SR“.
Ako je to v ústavách krajín EÚ
Dánsko - Právomoci, ktoré sú na základe tejto ústavy zverené orgánom kráľovstva, môžu byť v rozsahu stanovenom zákonom delegované na medzinárodné orgány vytvorené na základe medzinárodnej zmluvy…
Luxembursko - Výkon oprávnení, ktoré ústava vyhradzuje zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci, môže byť zmluvou dočasne prenesený na medzinárodné inštitúcie.
Spolková republika Nemecko - Spolok môže zákonom preniesť svoje zvrchované práva na medzinárodné inštitúcie.
Grécko - S cieľom slúžiť dôležitým národným záujmom a podporiť spoluprácu s inými štátmi môžu byť na základe zmlúv alebo dohôd zverené ústavné právomoci orgánom medzinárodných organizácií. (sp)
Aké návrhy k zmene ústavy doteraz odzneli
Opozičné strany zatiaľ nepredložili žiadny pozmeňujúci návrh k novele ústavy. Návrhy, ktoré doteraz odzneli, boli z radov koalície.
KDH už navrhlo zákaz interrupcií s tým, že matka má právo na liečbu smerujúcu k záchrane jej života.
Do vlastníctva SR majú byť okrem nerastného bohatstva, podzemných vôd, prírodných liečivých zdrojov a vodných tokov zaradené na požiadavku Strany zelených na Slovensku aj jaskyne.
Demokratická strana mieni predložiť obmedzenie poslaneckej imunity, ktorá by sa mala týkať len politickej činnosti Navrhuje tiež, aby sa referendom nemenila dĺžka volebného obdobia. Aj výsledky referenda by sa mali zmeniť opäť novým referendom. Terajšia ústava hovorí, že výsledky referenda môže parlament zrušiť po troch rokoch od jeho účinnosti.
V rozprave by mala zaznieť aj diskusia o tom, že sa zaručujú základné práva a slobody i bez ohľadu „na sexuálnu orientáciu“. (sp)