Dedia sa nielen veci hnuteľné a nehnuteľné, ale napríklad aj majetkové podiely v obchodných spoločnostiach, aktíva v bankách či cenné papiere. Rovnako ako pri fyzickom dedičstve aj pri nich sa dedič môže rozhodnúť, či ich „prevezme“, alebo odmietne. Akcie totiž na hodnote nemusia len získavať, ale pomerne rýchlo aj strácať.
Dediča bude asi v prvom rade zaujímať, v akej hodnote akcie zdedil. Hovorkyňa Strediska cenných papierov Želmíra Habánová radí, aby dedič prišiel na stredisko, kde na základe rozhodnutia o dedičstve prevedú cenné papiere z účtu zosnulého na účet dediča.
Ak dedič nemá v stredisku otvorený účet, musí si ho najskôr na základe žiadosti zriadiť na niektorej expozitúre. „Potom si môže vybrať výpis zo svojho účtu, lebo účet poručiteľa bude automaticky zrušený. Na ňom uvidí nominálnu hodnotu akcií,“ vysvetľuje Habánová.
Dedič však do výpisu z účtu zosnulého nemôže nahliadnuť skôr, ako sa uskutoční dedičské konanie. „Naň majú nárok len notári, poverení vo veci dedičstva,“ tvrdí Habánová. Aktuálnu hodnotu akcií sa dedič, ak sa ich rozhodne predať, môže dozvedieť z tlače či od obchodníkov s cennými papiermi. (joč)