Ako včera informovalo poľské ministerstvo obrany, konferencia je pre média uzavretá. Dvojdenná konferencia, ktorá dostala anglický názov „Force Generation Conference“ (konferencia o vytváraní síl), sa podľa poľského ministerstva obrany zúčastnia „vojenskí predstavitelia krajín, ktoré vyjadrili ochotu k účasti svojich jednotiek“ v zóne pod poľským velením. Zatiaľ neboli zverejnené bližšie údaje o krajinách, ktoré sa zúčastnia konferencie.
Hovorca ministerstva sa v rozhovore pre AFP obmedzil na vyhlásenie, že „komuniké ministerstva bude vydané neskôr.“
Minister obrany Jerzy Smajdzinski dnes v rozhovore pre poľský rozhlas dokonca uviedol, že konkrétne rozhodnutie o medzinárodnej účasti v „stabilizačných silách“ v poľskej zóne budú známe až budúci týždeň. „Tieto rozhodnutia náležia zainteresovaným krajinám, z ktorých v každej musí postup schváliť vláda alebo parlament,“ povedal minister obrany.
Štvrtkové rozhodnutie aliancie začať plánovanie pomoci Poľsku pri správe jedného juhoirackého sektoru podľa poľského veľvyslanca pri NATO Jerzyho Nowaka umožňuje účasť zástupcov Vrchného veliteľstva ozbrojených síl NATO v Európe (SHAPE) na konferencii vo Varšave. Dosiaľ však ich účasť nie je potvrdená.
Spojené štáty požiadali Poľsko, aby spravovalo zónu v južnom a čiastočne i strednom Iraku medzi Basrou a Bagdadom
V zóne bude rozmiestnených najmenej 7000 vojakov, 1500 z nich budú Poliaci. Poľská tlač špekuluje, ktoré krajiny asi reagovali na poľskú výzvu k účasti, uvádza sa: Španielsko, Taliansko, Bulharsko, Rumunsko, Albánsko, Litva a Ukrajina.
Rozhodnutie začať plánovaciu pomoc Poľsku pri plnení jeho mierovej misie, ktorú vo štvrtok v Bruseli jednomyseľne prijali zástupcovia všetkých 19 členských štátov NATO, by podľa pozorovateľov mohlo byť kľúčovým krokom, ktorý umožní NATO hrať časom významnejšiu úlohu v povojnovom Iraku.
Generálny tajomník aliancie George Robertson po schválení rozhodnutia ale zdôraznil, že „zatiaľ nie je reč o prítomnosti NATO v Iraku, ale len o pomoci NATO Poľsku.“ (čtk)