Hľadá sa liek na nezamestnanosť

STARÁ ĽUBOVŇA, MICHALOVCE – Ľudí bez práce začalo tento rok najviac ubúdať v regiónoch, ktoré mali s nezamestnanosťou dlhé roky najväčšie problémy. V apríli sa situácia na trhu práce zlepšila hlavne v Detve, Banskej Štiavnici, Námestove a Starej Ľ

STARÁ ĽUBOVŇA, MICHALOVCE – Ľudí bez práce začalo tento rok najviac ubúdať v regiónoch, ktoré mali s nezamestnanosťou dlhé roky najväčšie problémy. V apríli sa situácia na trhu práce zlepšila hlavne v Detve, Banskej Štiavnici, Námestove a Starej Ľubovni. Nezamestnanosť sa darí znižovať aj vo všetkých ostatných častiach Slovenska.

V Starej Ľubovni, treťom najúspešnejšom okrese v znižovaní vysokej nezamestnanosti, klesol podiel ľudí bez práce minulý mesiac pod magických pätnásť percent a dostal sa dokonca pod celoslovenský priemer. Podľa oficiálnych štatistík tam bolo koncom apríla bez práce 14,9 percenta ľudí v produktívnom veku. Ešte v marci ich pritom bolo takmer 16,7 percenta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pracovných miest pribúda

Riaditeľka Okresného úradu práce v Starej Ľubovni Anna Aftanasová vysvetľuje prudké zníženie nezamestnanosti najmä zvýšením ponuky sezónnych prác. „Časť z nezamestnaných sa z úradu tiež odhlásila dobrovoľne vďaka novele zákona o zamestnanosti a v neposlednom rade nám pribudlo viac voľných pracovných miest,“ vymenovala príčiny priaznivého vývoja.

Aftanasová osobitne vyzdvihla účinok novej legislatívy. Tá prikazuje nezamestnaným hlásiť sa raz za dva týždne na úrade práce, čo automaticky z evidencie vylučuje tých, ktorí chodia načierno pracovať, hlavne do zahraničia. „Nové pravidlá niektorých odradili od špekulovania. Radšej si našli zamestnanie alebo svoju prácu legalizovali,“ hovorí Aftanasová.

V niektorých okresoch sú však dobrovoľne nezamestnaní vynaliezavejší a robia všetko pre to, aby ich úrady práce nevyradili z evidencie, čím by stratili podporu v nezamestnanosti či polovicu sociálnych dávok. Na Zemplíne nedávno spustili projekt pracovných návykov, no veľa nezamestnaných sa mu vyhýba.

SkryťVypnúť reklamu

„Z viac ako 1100 nezamestnaných sme vybrali prvých 82, ktorí majú pracovať po pätnásť hodín týždenne počas troch mesiacov. Keď sa to dozvedeli, asi štvrtina z nich doniesla potvrdenie o práceneschopnosti. Zmluvy s úradom práce teda ani nepodpísali. Situácia sa zopakovala po odštartovaní projektu 1. mája, keď si niekoľkí opäť vybavili péenky,“ vysvetľuje starosta Pavloviec nad Uhom Jozef Kočan.

„Chorí“ pracujú v zahraničí

Starosta má informácie o tom, že väčšina týchto „zdravých chorých“ odišla za prácou do Česka. Ako dodal, odmietavo sa k veci postavili štátni úradníci, ktorých osobne obišiel. „Putoval som od úradu práce až po odbor sociálnych vecí, kde so mnou odmietli spísať sťažnosť, hoci podľa zákona o správnom konaní je to ich povinnosťou. Štát prichádza o peniaze, ale nikoho to nezaujíma,“ hovorí Kočan.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sme zistili, pri vyhýbaní sa povinnostiam nezamestnaným pomáha platná legislatíva. „Len čo nám prinesú potvrdenie od lekára, nemusia sa hlásiť každé dva týždne, nemusia dokladovať, že si aktívne hľadajú prácu a nie je v našej kompetencii skontrolovať oprávnenosť ich PN,“ povedala riaditeľka michalovského Okresného úradu práce Gabriela Borovská.

Na otázku, kto teda môže skontrolovať nezamestnaných na PN, reagovala, že asi Sociálna poisťovňa. Na jej michalovskej pobočke sme sa však dočkali negatívnej odpovede. Podľa riaditeľky pobočky Marty Gajdovej „pacient, ktorý je evidovaný na úrade práce, nie je poberateľom nemocenských dávok, takže revízni lekári nemôžu u neho skontrolovať dodržiavanie liečebného režimu.“ Podľa jej názoru sa tým má zaoberať odbor sociálnych vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo sľubuje nápravu

„Neexistuje kontrolný mechanizmus, ktorý by nám to umožňoval. Máme možnosť robiť šetrenia v rodine, ale preverovania maródok sa to netýka,“ vyhlásil vedúci odboru sociálnych vecí Marek Maťaš. Hovorca ministerstva práce Martin Danko priznal, že zákon je v tomto smere nedokonalý. O probléme hovoril priamo s ministrom Kaníkom. „V priebehu tohto roka pripravujeme novelu zákona o zamestnanosti, ktorá začne platiť od januára. Tvorcovia novely urobia všetko, aby spomínané deformácie neumožňovala,“ uzavrel Danko. OLIVER ONDRÁŠ

LÝDIA VEREŠČAKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  6. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  1. Zlatý sen vo vzduchu
  2. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  3. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  4. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  6. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 384
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 828
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 781
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 376
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 175
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 755
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 143
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 884
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu