„Dochádza k uvedomovaniu si vlastnej religiozity, a to cez návrat ku koreňom, ktorý bol pretrhnutý v období pred rokom 1989,“ vysvetľuje výsledky sčítania Ústav pre vzťahy štátu a cirkví. Hľadanie náboženských koreňov pritom môže postupovať od prihlásenia sa ku komunite až po definitívny rozchod s cirkvou.
Nárast počtu ľudí, ktorí sa k cirkvám nehlásia, si v ústave vysvetľujú aj tým, že ľudia si spojili prihlásenie sa k cirkvi s ekonomickými dôsledkami. Čím viac sa ich prihlási, tým väčší je príspevok, ktorý cirkev dostane od štátu.
Dnes cirkvi zo štátneho rozpočtu dostávajú takmer 700 miliónov korún. Najviac, takmer 400 miliónov získajú rímskokatolíci. K rímskokatolíckemu vyznaniu sa hlásia takmer štyri milióny Slovákov.
Rastie aj počet ľudí, ktorí sa hlásia k neregistrovaním cirkvám a iným združeniam. V roku 1991 sa k nim hlásilo asi štyritisíc ľudí, v roku 2001 už viac ako šesťtisíc. Na Slovensku pôsobia aj mormóni (Cirkev Ježiša Krista svätých neskorších dní), moonisti (Cirkev zjednotenia – známa masovými svadbami), ďalej Slovenská zenová škola Kwan Um, Zazen International Slovakia, Reiki, Falun Gong, Všeobecný zväz moslimských študentov, Spoločnosť Joga v dennom živote, Sri Chinmoy Centrum, Sahadža joga, Slovenské duševné centrum Brahma Kumaris, Slovenská spoločnosť pre vedomie Kršnu ISKCON, Slovenská spoločnosť Maharišiho Védskej univerzity, Bhagavan Shree Rajneesh Osho, Scientologická cirkev, Nová Akropolis, Neopaganizmus, Náboženstvo starých Slovanov, ale aj Šamanizmus, Cirkev Satanova, UFO kulty, New Age, Slobodomurári, Bahájske spoločenstvo. Mnohé pôsobia ako občianske združenia.
Od 1. septembra 2001 je registrovaná aj Novoapoštolská cirkev, no pri sčítaní sa ešte na hárku neuvádzala. Ani ona nežiada od štátu príspevok. Slovenská katolícka charita navyše dostáva od štátu 59 miliónov a Evanjelická diakona päť miliónov.
(haj)