
Záchranári ošetrujú zranených, ďalších priváža vrtuľník.
FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
Pri vodnej nádrži Bukovec neďaleko Košíc sa včera ráno zrazili dve lietadlá. Bilancia nešťastia je katastrofálna - desiatky mŕtvych a zranených. Civilné lietadlo sa stratilo z radarov na košickom letisku o 9.40 h. Zároveň zmĺklo aj rádiové spojenie. Na jeho palube bolo v čase kolízie 44 pasažierov. Pilot práškovacieho turbovrtuľového lietadla, ktorý chemicky ošetroval poľnohospodárske plochy medzi obcami Čečejovce a Bukovec, zrážku pravdepodobne neprežil. V zásobníkoch mal tisíc litrov chemikálií.
Na mieste havárie sme tesne pred 10. hodinou. Už prvý pohľad je hrôzostrašný. Spod hladiny vodnej nádrže vyčnieva horiaci trup civilného lietadla. Okolie je posiate troskami. Na hladine znečistenej pohonnými hmotami plávajú telá. Explózia spôsobila požiar, ktorý sa v lesnom poraste rýchlo rozširuje. V plameňoch sú aj chaty na opačnom brehu. Zranení volajú o pomoc.
O desiatej sa v obci Bukovec ozýva siréna. Oznamuje zlovestnú správu o havárii veľkého rozsahu. O chvíľu sa na oblohe objavuje armádny vrtuľník MI 17 z III. leteckej základne v Prešove, ktorý monitoruje situáciu. Začína sa rozsiahla záchranná akcia.
Našťastie, ide len o fikciu. Pri Bukovci sa včera odohralo taktické cvičenie integrovaného záchranného systému. Prvé svojho druhu na Slovensku.
„Keď si niekto myslí, že u nás sa nemôže nič také stať, žije v omyle. Pred haváriou vo VSŽ v roku 1995, pri ktorej zomrelo 11 ľudí, by mi nenapadlo, že raz budem musieť v noci evakuovať 2 500 ľudí. A stalo sa. Žijeme vo svete, v ktorom po útoku na USA v septembri 2001 treba s takými situáciami počítať dvojnásobne,“ hovorí Tibor Tomašovič, vedúci odboru civilnej ochrany Okresného úradu Košice - okolie.
Na simulovanej záchrannej akcii sa podieľalo 330 hasičov, lekárov, policajtov, potápačov, kynológov, vojakov, pracovníkov civilnej ochrany, vodohospodárov i chemikov - zraneným pomáhali aj psychológovia a duchovní.
„Hovorí sa, že bez spojenia niet velenia. Išlo nám práve o to - preveriť súčinnosť krízových štábov a jednotlivých zložiek integrovaného záchranného systému,“ vysvetľuje vedúci odboru civilnej ochrany a obrany Krajského úradu v Košiciach Andrej Salanci.
Prácu záchranárov komplikuje ľadový vetrisko. Pripravený vrtuľník s vakom na vodu, ktorý má pomôcť pri hasení lesného požiaru, nemôže vyštartovať. Povel dostávajú pozemné sily Hasičského a záchranného zboru. Medzitým po ošetrení odvážajú ranených, niektorým dáva duchovný pomazanie.
MIKULÁŠ JESENSKÝ