BRATISLAVA - Podmienečne odsúdeným ľuďom majú pomôcť začleniť sa do bežného života, ale aj kontrolovať, ako sa správajú, probační úradníci. Na niektorých okresných súdoch už vyše roka skúšajú pilotný projekt mediačnej a probačnej služby. Cieľom mediácie je, aby sa spory končili zmierom a nie na súde. Probácia má riešiť situáciu, ktorá po odsúdení páchateľa na podmienečný trest, alebo po jeho podmienečnom prepustení z väzenia.
Probačný úradník tiež kontroluje, ako si podmienečne odsúdení plnia záväzky, ktoré im uložil súd. Spolupráca obvineného je až do právoplatného rozsudku dobrovoľná. Po ňom už páchateľ musí spolupracovať. Ak sa tak nestane, trest sa zmení na nepodmienečný a odsúdený ide do väzenia.
Projekt beží na okresných súdoch v Spišskej Novej Vsi a v Nových Zámkoch. Riešia najmä problémy s krádežami dreva v Slovenskom raji. V drvivej väčšine sú páchateľmi nezamestnaní, ktorí nemajú peniaze. „Podarilo sa dospieť k dohode s vlastníkom lesa a probačným úradníkom, že v niektorých prípadoch si páchatelia prídu odpracovať škodu,“ hovorí Martina Tabačíková z ministerstva spravodlivosti.
V Spišskej Novej Vsi spolupracujú aj s mimovládnymi organizáciami, ktoré chcú grant na rekvalifikačné kurzy pre odsúdených. „Rekvalifikovať by sa mali na profesie, ktoré sú žiadané v regióne a kde je šanca, že by sa s takou kvalifikáciou mohli uplatniť,“ vysvetľuje Tabačíková.
V Nových Zámkoch sa najčastejšie stretávajú s mužmi odsúdenými za neplnenie vyživovacej povinnosti. Snažia sa im pomôcť nájsť prácu, aby mohli plniť to, k čomu ich zaviazal súd.
Skúsenosti so spoluprácou odsúdených sú zatiaľ dobré. Nájdu sa aj neprispôsobiví, ale je ich málo. Najmä na východe spolupracujú celé rodiny. „To je aj cieľom zákona, aby bolo zapojené širšie spoločenstvo,“ povedala Tabačíková.
Vo všetkých okresoch by mala služba začať pracovať od 1. januára 2004. Vykonávať ju môžu len vysokoškolsky vzdelaní úradníci. Právnické vzdelanie nie je podmienkou. (rp)