Stránky francúzskych novín v posledných týždňoch zaplavili správy o falošných pasoch, ktoré používajú futbalisti z krajín mimo Európskej únie (EÚ), aby tak obišli obmedzenia počtu cudzincov v klube. Nejde však o francúzsky fenomén, ale o problém, ktorý sa rozmáha aj v iných európskych futbalových krajinách - Taliansku a Španielsku.
Celá aféra sa v skutočnosti začala vlani v máji pri návrate mužstva Racing Štrasburg zo zájazdu v Malajzii. Na letisku vo Frankfurte nemecká pasová kontrola zadržala nepravý taliansky dokument môjho bývalého argentínskeho spoluhráča Diega Garaya. Oficiálna správa sa dostala na verejnosť až o štyri mesiace. V tom čase už bol hráč na hosťovaní v Argentíne. Do hry sa ihneď zainteresoval klub Nancy, ktorý minulú sezónu vypadol z ligy, keď mal o dva góly horšie skóre ako Olympique Marseille. Práve spomínaný Garay strelil gól vo vzájomnom zápase a Štrasburg vyhral v Nancy 3:2, čo Racingu stačilo na záchranu v najvyššej súťaži. Keďže Garayov pas bol falošný, Nancy podalo protest za porušenie počtu cudzincov na ihrisku. Zároveň žiadalo revíziu ročníka 1999/2000 a návrat naspäť medzi elitu. Výsledky sú už schválené, preto postúpili záležitosť na súd, kde sa domáhaju aspoň finančného odškodnenia vo výške 70 miliónov francúzskych frankov. Na rozhodnutie súdu sa stále čaká.
Druhá, podstatnejšia udalosť sa odohrala medzi mužstvami St. Etienne a Toulouse. V decembrovom zápase, ktorý vyhralo St. Etienne 1:0, napadlo vedenie klubu Toulouse grécky pas Ukrajinca Levického a tiež skutočnost, že Brazílčan Alex nenastúpil s portugalským, ale s brazílskym pasom. Zrejme vedeli, že niečo nie je v poriadku, veď trénerom Toulouse je Nouzaret, ktorého v priebehu sezóny prepustili zo St. Etienne. Až druhá kontrola dokázala falošnosť oboch dokumentov.
Udalosti nabrali rýchly spád a okrem športových orgánov sa do vyšetrovania zapojila aj polícia. Levickij dokonca strávil noc vo vyšetrovacej väzbe. Zväz mu odmietol dať súhlas na prestup do Spartaka Moskva. Hráči získali falzifikáty začiatkom sezóny za čudných okolností od neznámych osôb, ktoré túto vierohodnú eventualitu ponúkli vedeniu klubu. LNF, ktorá riadi prvú a druhú ligu, spolu s civilnými orgánmi nariadili kontrolu všetkých cudzincov (okrem hráčov z krajín EÚ), ktorí hrajú v obidvoch ligách s pasmi EÚ. Ide o 78 hráčov. Minulý týždeň kontrolovali aj mňa. Ešte neskončené preverovanie dokázalo falošnosť portugalského pasu Brazílčana Aloisia (St. Etienne), gréckeho Kolumbijčana Mondragona (Metz) a talianskeho Čiľana Kontrerasa (Monaco). Prípad Mondragona a Kontrerasa sa v jednom detaile od ostatných odlišuje tým, že pasy nadobudli obaja minimálne rok pred príchodom do Francúzska.
LNF vyriekla 16. januára prvé tresty: mužstvu St. Etienne odrátala sedem bodov, hráčov Alexa a Levického potrestala zákazom činnosti na štyri mesiace, z toho dva podmienečne. Manažér klubu Gerard Soler dostal zákaz činnosti na jeden rok a prezidenta Bomparda bude súdiť zväz. Monacu odobrali dva body, Kontreras má dištanc na štyri mesiace (dva podmienečne). Zainteresované strany a Toulouse sa odvolali. Už 5. a 6. februára odvolacia a etická komisia LNF prerokovala problém a upravila časť pôvodných rozhodnutí. K nim pribudli aj ďalšie tresty.
St. Etienne odobrali šesť bodov (je v nich zarátaná kontumácia zápasu s Toulouse), Aloisio má stop na tri mesiace, z toho na dva s podmienkou. V Monacu a Metz sa preukázala nevina klubov, Mondragon (Metz) vyšiel bez trestu. Mužstvu Toulouse prirátali tri body za zápas so St. Etienne. Proti potrestaným hráčom by mali ešte konať civilné orgány. St. Etienne sa môže odvolať na francúzsky zväz, olympijský výbor alebo na civilné orgány. Definitívne rozhodnutie má však existenčny význam pre kluby, lebo do aféry sú zapojené mužstvá, ktoré bojujú o záchranu v prvej lige.
Francúzskou ligou túto sezónu otriasli „malé“ kluby (Sedan a Lille, ktoré sú netradične vysoko v tabuľke) a veľké aféry! Okrem spomínaných pasov to bola chaotická voľba prezidenta LNF, šalamúnske rozhodnutie neopakovať prerušený zápas Štrasburg - Metz (pre zranenie asistentky rozhodcu delobuchom) a nezarátať body ani jednému mužstvu. Rovnako tak aj polročný zákaz vstupu na lavičku nahradníkov trénerovi Bastie za strčenie do štvrtého rozhodcu počas zápasu, ako i polmiliónová pokuta pre Lille za fyzické napadnutie prezidenta Bastie usporiadateľom. Dnes si už aj v športe budeme musieť zvyknúť, že tam, kde sa krútia veľké peniaze, tam sú aj obrovské tlaky na výsledky, prehnané emócie a ťažko kontrolovateľné podvody.
ALEXANDER VENCEL
(Autor je brankárom HAC Le Havre)