TRENČÍN – V prípade, že ministerstvo financií v týchto dňoch nevyčlení požadovaných 9,5 milióna korún na zabezpečenie a rekonštrukciu spadnutého múra na Trenčianskom hrade, naplní sa podľa riaditeľky Trenčianskeho múzea Kataríny Babičovej katastrofický scenár.
„Ak nedostaneme peniaze, budeme musieť pristúpiť k radikálnym opatreniam. V júni pravdepodobne neotvoríme hrad pre návštevníkov, budeme musieť demontovať expozície a je možné, že areál odpojíme od elektriny,“ povedala včera po rokovaní s vedením trenčianskej samosprávy Babičová.
Múzeum bude mať problémy aj s uložením vzácnych exponátov, pretože depozitáre sú preplnené. Vedenie múzea by v takom prípade muselo uzavrieť niektoré výstavné priestory a práve v nich exponáty uložiť. Týkalo by sa to najmenej stovky barokových obrazov, ktoré sú momentálne na hrade.
Samospráva už vyčlenila na rekonštrukciu hradného múru približne milión korún a Trenčianske múzeum má prísľub aj od magistrátu na ďalšie dva milióny. Tieto financie však na sfunkčnenie hradu pre návštevníkov nestačia.
Na záchranu Trenčianskeho hradu doteraz preinvestovali vyše 11 miliónov korún, z tejto sumy však nezaplatili zatiaľ ani polovicu. „Je paradoxné, že doteraz rekonštrukciu financuje dodávateľ,“ konštatovala riaditeľka múzea. Aj preto práce na zabezpečení múru nepokračujú.
Pamiatkari presadzujú rekonštrukciu hradného múru do pôvodnej podoby a nesúhlasia s variantom, ktorý počíta len s jeho náznakom. Trenčianske múzeum počíta v krízovom variante s výraznými stratami. Len v minulej sezóne tvoril zisk zo vstupného asi štyri milióny korún. (wm)