V župnej nemocnici v meste Eger mali pre rómske rodičky vyhradenú zvláštnu izbu. Médiá sa o tom pred niekoľkými dňami dozvedeli zo sťažnosti rómskej ženy, ktorú podala u ombudsmana pre menšinové otázky.
Riaditeľ nemocnice József Kovács tieto správy rázne popieral. „Nikdy sme nerozlišovali podľa farby pleti,“ tvrdil Kovács, ktorý v nemocnici nariadil vnútorné vyšetrovanie.
Včera sa situácia zmenila. Rómske tlačové centrum v Maďarsku s pomocou skrytej kamery nahralo rozhovor svojej spolupracovníčky bielej pleti so sestričkou z nemocnice, ktorý rozlišovanie pacientov potvrdzuje.
Novinárka sa vydávala za nastávajúcu mamičku a sestričke sa zverila so svojimi obavami, že by mohla mať na izbe nevhodných spolubývajúcich.
„Môžem vedieť, s kým budem na izbe,“ pýta sa novinárka na zázname z pôrodnice, ktorý zverejnila internetová stránka romapage.hu.
„Čo tým myslíte? Či tam budú menšinoví, alebo nemenšinoví?“
„Áno,“ potvrdila jej „nastávajúca“ mamička.
„Máme pre ne vyhradenú izbu, nezvykneme dávať dohromady… Ony sa cítia dobre medzi sebou, takže my vieme, koho nemáme dostávať do nepríjemnej situácie, kým je u nás. Nie sú s tým žiadne problémy,“ upokojuje ju sestra.
„Takže máte oddelenú izbu,“ uistila sa ešte raz novinárka a sestra jej to opäť potvrdila.
Rómske tlačové centrum poskytlo nahrávku aj novej ministerke bez portefeuille, ktorá má mať na starosti zabezpečenie rovnosti šancí.
„Ony sú radšej vo vlastnej spoločnosti v jednej izbe hoci aj 4 - 5 dní, než aby sa miešali s jedincami, ktorí k nim nepatria,“ odôvodňoval zriadenie zvláštnej izby pre Rómky v maďarskej komerčnej televízii TV2 hlavný pôrodník Imre Bán.
Počet Rómov žijúcich v susednom Maďarsku sa odhaduje na 600- až 800-tisíc. Ich diskriminácia nie je ani tam ničím neznámym. Aj tam sa stáva, že rómski študenti chodia do oddelených tried. Škandál vyvolal prípad spred dvoch rokov, keď mali rómske deti dokonca aj oddelené obedy v školnej jedálni (na rozdiel od maďarských detí navyše dostávali obed na umelohmotných tanieroch a miskách).
PETER MORVAY