„Parlament urobil historický krok v liberalizácii pracovného práva,“ neskrýval nadšenie minister práce Ľudovít Kaník.
Zákonník vyhovel požiadavkám mnohých firiem na predĺženie nadčasovej práce a zjednodušil im prijímanie aj prepúšťanie ľudí.
Populárne dohody o pracovnej činnosti sa síce zrušia, ale nahradia ich práce na skrátený pracovný úväzok.
Výpoveď bude môcť dať zamestnávateľ aj bez uvedenia dôvodu a výpovedná lehota bude trvať dva mesiace, ak bol pracovník vo firme kratšie ako päť rokov.
Prepustený si bude môcť vybrať medzi odstupným a výpovednou lehotou. Ich súbeh zákon neumožní.
Dovolenky zostanú štvortýždňové, návrh na týždeň navyše neprešiel.
„Verím, že tento zákon významne ovplyvní, koľko bude nových pracovných miest, zlepší podmienky pre zamestnávateľov aj pre zamestnancov,“ povedal Kaník. Tvrdí, že sa odstránili deformácie Zákonníka práce, ktoré doteraz existovali a bránili ľuďom zamestnať sa a firmám zamestnávať. Zákonník sa za minulej vlády menil podľa predstáv ministra za SDĽ Petra Magvašiho.
Kaník pochválil pozmeňujúce návrhy poslancov. Je presvedčený, že pôvodný návrh novely vylepšili. Ocenil aj podiel opozície a prijatie niektorých jej návrhov. „Tento zákon je dielom celého politického spektra,“ hovorí.
Do definitívneho znenia zákona sa nakoniec dostala aj zmienka o diskriminácii zamestnanca. Na návrh Pavla Minárika z KDH je v zákone ustanovenie, podľa ktorého nesmie zamestnávateľ zisťovať, ako je zamestnanec sexuálne orientovaný.
Práve po nesúhlase KDH sa v marci z návrhu zákona odstránili slová o zákaze diskriminácie zamestnancov pre ich sexuálnu orientáciu.
Neprešlo niekoľko návrhov poslancov Smeru, ktoré presadzovali aj odborári. Týkali sa práce odborov a zamestnaneckých rád na pracoviskách. Práve to sa stalo terčom kritiky odborárskeho predáka Ivana Saktora. „Konečný efekt môže byť, že bude permanentný konflikt v podnikoch cez kolektívne vyjednávanie,“ vyhlásil.
Zákon ako celok Saktor hodnotí negatívne. „Trvám na tom, že zákon nie je dobrý, ale pri tejto farebnosti parlamentu sme dosiahli aspoň to, že sa zmiernili útoky na ochranu zamestnanca,“ tvrdí. Hovorí, že s takýmto zákonom sa dá žiť. Napriek tomu už ohlásil, že požiada prezidenta Rudolfa Schustera, aby novelu nepodpísal. „Budeme žiadať pána prezidenta, aby sa jeho experti vyjadrili, či je v poriadku to, čo sa tu teraz schválilo.“
(rp, tv, jj)