Csáky neposkytol grant na kampaň mimovládnej židovskej organizácii s odôvodnením, že židov netreba presviedčať o vstupe Slovenska do únie, tvrdí Keltošová. „Ak máme vicepremiéra, ktorý si myslí, že presviedčať treba len určitú menšinu a iné nie, mal by sa stať predsedom nejakého občianskeho združenia a nemusel by ďalej zotrvať vo vláde,“ povedala.
Csákyho hovorca Péter Miklósi obvinenia vzápätí poprel. Csáky sa podľa neho nikdy nevyjadril v takom duchu, že by sa jeho slová dali pokladať za antisemitské.
Predreferendová vládna kampaň stála 50 miliónov, z toho 11 miliónov išlo na malé projekty mimovládnych organizácií. Boli zamerané práve na menšiny, najmä Rómov, ženy, postihnutých ľudí. Podporené boli rôzne druhy kampaní od konferencií až po futbalové zápasy v malých obciach.
O grant z Úradu vlády žiadali skutočne aj slovenskí židia, konkrétne vydavateľ časopisu Delet.
„Žiadali sme grant na mobilizačný projekt, odpoveď bola záporná. Náš projekt bol jediný židovský, cieľom bolo mobilizovať čitateľov cez naše noviny. Máme náklad tritisíc kusov, číta nás 10-tisíc ľudí. Pri účasti 52 percent skutočne mohol zavážiť každý hlas,“ povedal Michal Szatmáry z Deletu.
Szatmáry sa však nechce „nechať zatiahnuť do politických hier“ a vydavateľ nie je podľa jeho slov nijako spojený s Ľudovou úniou.
(haj, sita)