n“ nebezpečných látok zČeska zhromaždil denník Frankfurter Rundschau.
„Myslíme si, že povodňové masy strhli a presunuli asi 200-tisíc ton materiálu,“ uvádza Karsten Grunewald z Technickej univerzity v Drážďanoch. „Pohlo sa zároveň asi desať ton arzénu, viac než 20 ton olova a niekoľko kilogramov DDT, čo je enormné množstvo.“ Škodliviny pochádzajú aj zo starých banských oblastí v Krušných horách bohatých na arzén, olovo, kadmium a iné ťažké kovy. Enormné vodné masy strhli pri Freibergu celé vyťažené haldy. S povodňovým bahnom sa látky najskôr dostali do rieky Mulde a potom do Labe. Usadili sa najmä v Sasku a severozápadnejšie položenom Sasku-Anhaltsku.
Len zo zatopenej chemičky Spolana Neratovice sa podľa nemeckých vedcov uvoľnilo niekoľko tisíc ton chemikálií vrátane pozostatkov dioxínov a ortuti. Zvýšené hodnoty ortuti zistilo Výskumné ekologické centrum Halle-Lipsko. Škodlivinami sú podľa ústavu zamorené hlavne riečne nivy, na ktoré je bohatá málo regulovaná Labe v strednom Nemecku. Prípustné hodnoty ortuti boli miestami prekročené až šesťdesiatnásobne.
Aj Günter Rank zo Saského krajinského úradu pre životné prostredie a geológiu zistil „sčasti plošné škodlivé zmeny v pôde“. Len v Sasku susediacom so severozápadným Českom registrujú 47-tisíc zelených plôch zamorených arzénom. Prípustnú hodnotu prekračujú o 50 miligramov na kilogram zeminy.
Na 45-tisícoch hektárov je prekročená hodnota ortuti ana 31-tisícoch hektárov hodnota kadmia. Výskumy dokazujú, že ťažké kovy v riečnych nivách sa ľahko vstrebávajú do typických kŕmnych plodín. Keď potom trávu spásajú ovce a kravy, ťažké kovy sa dostávajú do mäsa amlieka, a tým do potravinového reťazca. Ústavy usudzujú, že vzhľadom na ich zistenia o škodlivinách treba obmedziť využívanie plôch pri riekach a postupne ich ozdraviť. Nabádajú, aby štátne úrady deväť mesiacov po povodniach konečne seriózne o nebezpečenstvách informovali. Kompletne by sa mala vymeniť pôda aj na detských ihriskách, plochách na využívanie voľného času a záhradách.
LUBOŠ ŠEBESTÍK,
čtk, Berlín