NEW YORK - Spojené štáty sú v upravenom návrhu rezolúcie na zrušenie hospodárskych sankcií proti Iraku ochotné priznať zvláštnemu zástupcovi OSN v tejto krajine nezávislú právomoc pri spravovaní krajiny. Nevylučujú úplne neskôr ani príchod zbrojných inšpektorov OSN a predlžujú dĺžku trvania programu výmeny ropy za potraviny o šesť mesiacov namiesto jeho postupného zrušenia do štyroch mesiacov od prijatia dokumentu. Ide o ústupky kritikom (Francúzsko, Rusko, Nemecko) a úsilie, aby návrh ich rezolúcie získal čo najširšiu podporu.
Spojené štáty návrh predložili spolu s Britániou v pondelok pätnástim členským štátom Bezpečnostnej rady OSN. Už tretí americký návrh necháva kontrolu nad využívaním irackej ropy USA a Britániou až do zostavenia medzinárodne uznávanej vlády, ale aj otvára dvere možnému návratu zbrojných inšpektorov OSN do Iraku - i keď nie v blízkej budúcnosti.
Washington chce predložiť návrh na hlasovanie v stredu a schváliť ho do konca týždňa. Americký veľvyslanec pri OSN John Negroponte naznačil, že terajšie úpravy sú najkrajnejším bodom, kam môžu Spojené štáty zájsť.
Upravený návrh rezolúcie stanovuje, že Spojeným štátom zostane rola okupačnej mocnosti do zostavenia novej irackej vlády. V pôvodnom znení rezolúcie navrhovala ročný okupačný mandát s možnosťou predĺženia, kým Bezpečnostná rola nerozhodne inak.
Podľa diplomatov návrh umožňuje obom krajinám rozhodovať, koľko ropy bude Irak predávať, za akú cenu a ktoré spoločnosti ju budú kupovať. Program ropa za potraviny, od ktorého sú závislé dve tretiny Iračanov, sa postupne zruší do šiestich mesiacov, a nie do pôvodne navrhovaných štyroch. Tento krok umožňuje Rusku a Francúzsku skončiť svoje kontrakty v rámci tohto programu.
Zatiaľ nie je jasné, ako sa kritici Ameriky uspokoja s navrhovanou úlohou OSN v Iraku. Francúzsko, Rusko ani Nemecko nenaznačili, že budú návrh rezolúcie vetovať. Francúzsky prezident Jacques Chirac v pondelok povedal, že Paríž by sa mohol zdržať hlasovania.
Prvé ruské reakcie ministra zahraničných vecí Igora Ivanova boli zmierlivé. Minister nevylúčil, že sa v OSN dohodnú na rezolúcii ešte tento týždeň. Ivanov však žiada, aby v rezolúcii bolo upresnené nasadzovanie mierových jednotiek a ako sa budú rušiť sankcie.
V úsilí získať hlasy všetkých členov Bezpečnostnej rady Washington nevylučuje ani návrat zbrojných inšpektorov OSN. Nejde však o bezprostredný návrat, text len umožňuje rade vrátiť sa k tejto otázke neskôr. Hovorca amerického ministerstva zahraničia Richard Boucher potvrdil, že „teraz rozhodne nie je čas na návrat inšpektorov „ a rozhodnutie o ich prípadnom návrate podľa neho nepadne „tak skoro“. (mch, čtk, reuters)