
Vladimir Putin o svojich aktivitách v podivnej nemeckej firme mlčí. FOTO –ČTK/AP
Podľa Marka Resa - šéfa spoločnosti SPAG, ktorá je podozrivá zo spolupráce s ruským podsvetím - bol Putin skôr čestným konzultantom, hoci sa jeho meno uvádza i vo výročných správach o činnosti podniku. V skutočnosti bol Vladimir Putin členom poradného výboru.
Odišiel včas
Nemecká spolková kriminálna polícia začala akciovú spoločnosť „Immobilien und Beteiligungs AG“ (SPAG) podozrievať už v roku 2000. V tom čase bol ešte Putin na zozname ich poradcov a konzultantov. Firma bola podozrivá z toho, že jej hlavnou náplňou je pranie peňazí ruskej mafie.
Putin v tejto organizácii, aspoň podľa dostupných dokumentov, vo chvíli, keď sa polícia začala o firmu zaujímať, pôsobil už celých sedem rokov.
Odišiel práve včas - v marci 2000, len čo prevzal prezidentskú funkciu. V auguste 2001 prokuratúra v Darmstadte začala oficiálne vyšetrovanie.
Dnes sa Putin k sérii článkov v ruskej i zahraničnej tlači o domových prehliadkach v objektoch svojho predchádzajúceho chlebodarcu vôbec nevyjadruje.
Petrohradské kriminálne bratstvo
Rusko-nemecká firma sa zaregistrovala v nemeckom meste Morfelden na juhu Hesenska v roku 1992. Hlavné pole pôsobnosti však mala na petrohradskom trhu s nehnuteľnosťami. Tak to aspoň jej vedenie deklarovalo v úradných dokumentoch.
Pozornosť nemeckej polície vzbudila spoločnosť po tom, keď zatkli jedného zo spolumajiteľov firmy, advokáta z Lichtenštajnska. Podľa vyšetrovateľov využíval firmu na pranie peňazí kolumbijských narkobarónov. Polícia sa do prípadu húževnato zahryzla a čoskoro zistila, že celá spoločnosť slúži podsvetiu, a to predovšetkým veľmi vplyvnému a vo svete uznávanému petrohradskému kriminálnemu bratstvu.
Polícia meno firmy nezverejnila, to sa však objavilo v mnohých zahraničných i ruských oznamovacích prostriedkoch. Nemeckí novinári okrem názvu firmy odhalili, že SPAG bol práčkou na špinavé peniaze skutočne svetovej úrovne.
Za pomerne krátky čas tu vyprali niekoľko miliónov eur, ktoré pochádzali z kriminálneho biznisu, a napokon ich investovali už ako čisté späť do ruských nehnuteľností. Pochádzali z krádeží áut, ktoré sa zo západnej Európy cez Poľsko dostávali do Ruska, pašovania cigariet a alkoholu, ale i ľudí, vydierania či únosov.
Putinov tím
Podľa ruského denníka Kommersant nepracoval v tejto firme iba Vladimir Putin, ale hneď niekoľko jeho blízkych kolegov. Bývalý poradca prezidenta pre ekonomiku Vladimir Smirnof bol dokonca šéfom jednej z filiálok SPAG. V rokoch 1997 - 1998 tu pôsobil i súčasný minister ekomomického rozvoja a obchodu German Gref. Ten je dodnes pravou rukou Putina a tvorcom jeho ekonomických téz.
Nemecká polícia sa však len málo zaujíma o to, kto z vplyvných stojí za podozrivou spoločnosťou. V minulých dňoch urobila prehliadky v 28 kanceláriách a bytoch SPAG vrátane banky Baader Wertpapierhandelsbank AG, ktorá vlastní 30 percent akcií inkriminovanej firmy.
„Je to pokus hľadať v tmavej miestnosti čiernu mačku, ktorá tam nie je,“ komentoval vyšetrovanie šéf SPAG Markus Rese.
Starý škandál, nové zistenia
Škandál s praním peňazí ruskej mafie a účasťou ruského prezidenta Vladimira Putina na tomto procese nie je novým senzačným odhalením. Už 3. septembra roku 2001 vyšiel v americkom časopise Newsweek článok o čudnej spolupráci Putina s firmou SPAG. Lenže i vtedy chýbali dôkazy proti hlave štátu a polícia nemohla dokonca potvrdiť ani to, že SPAG je obyčajná práčka na peniaze.
Dnes si je takmer istá, že SPAG slúžil predovšetkým niekoľkým kriminálnym skupinám sídliacim v Petrohrade, ktorých nelegálne zarobené peniaze elegantne zapájal do legálneho biznisu. Či o tom vedel Vladimir Putin, nie je známe.
PRE SME -
PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum