BRATISLAVA – Nezamestnaných ľudí je na Slovensku najmenej od roku novembra 1998. „Miera nezamestnanosti sa dostala na 15,44 percenta,“ oznámil minister práce Ľudovít Kaník.
Ešte predvlani sa miera nezamestnanosti šplhala do rekordných výšok, v posledných mesiacoch tohto roka naopak nezvyčajne rýchlo klesá. Dôvodov je podľa ekonómov niekoľko.
Hlavným je príchod zahraničných investorov, ktorí tvoria nové pracovné miesta, myslí si šéfanalytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto. „Významnú úlohu zohráva tiež nová povinnosť nezamestnaných hlásiť sa každé dva týždne na úrade práce, čím sa z evidencie strácajú tí, ktorí načierno pracujú v zahraničí,“ dodáva.
Barto predpokladá, že tvorba nových pracovných miest bude pokračovať, ale „pokles celkovej nezamestnanosti sa asi spomalí“.
Dnešná miera nezamestnanosti na Slovensku je porovnateľná so Španielskom. V Poľsku je okolo 19 percent, v Česku zatiaľ kolíše okolo 10 percent, ale ekonómovia predpovedajú, že sa bude zvyšovať.
Odborový predák Ivan Saktor tvrdí, že nezamestnanosť neklesá vďaka vytváraniu nových pracovných miest, ale v dôsledku zmeny systému evidencie nezamestnaných. „Kvitujeme to, ak sa odstránil problém neprispôsobivých, ktorých sa podarilo vyradiť z evidencie. Problém je, že to nemá veľký účinok z hľadiska fiškálnej politiky štátu a štátneho rozpočtu, lebo títo ľudia prepadajú do sociálnej siete. Takže to je to isté. Z nášho pohľadu treba najmä vytvárať nové pracovné miesta,“ povedal.
Jeho tvrdenie je v ostrom rozpore so slovami šéfa Národného úradu práce Jaroslava Šumného, ktorý včera vyhlásil, že legislatívne opatrenia sa na odleve ľudí z evidencie úradov práce podieľali len z jednej desatiny.
(tv, rf)