Bratislava 20. mája (TASR) - Zemou zo Slovenska i Floridy dnes uviedli do života knihu amerického Slováka Andrewa Valisku Fišarčan, kde autor popisuje i veľké boje pofebruárových exulantov.
"V knižke je 76 rokov môjho života, sú tam state politické, ale i frajerky, čo som mal," hovorí stále vrtký 82-ročný pán v belasom obleku. Valiska, narodený v dedinke Fišar - dnes Vŕbnica, emigroval v roku 1948, kedy ho ako člena Strany slobody prenasledovali a zobrali mu aj obchod v Košiciach. "Tak som povedal goodbye," hovorí Valiska bezchybnou východoslovenčinou, i keď si občas popletie pojmy krížová cesta a križovatka, internet a internát, či sŕkať a smrkať. V New Yorku nastúpil do Newyorského denníku a listov a budúcnosť vyštudovaného ekonóma bola jasná. Okrem mnohých publicistických aktivít tento poradný člen Rady slobodného Československa napísal aj knižku Ako chutí exil, riadil i dve slovenské rádiové vysielania. Na svoju rodnú zem tak počas 55-ročného exilu nezabúdal a po nežnej revolúcii sa sem takmer i vrátil. Potom, ako ovdovel, odsťahoval sa do "eldoráda" penzistov - na Floridu.
"Slováci a Íri sú národy najviac rozídené po celom svete," konštatoval "krstný otec", dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Igor Kišš. Kniha, ktorú vydal Dom Matice slovenskej v Michalovciach v počte 1000 kusov, nie je na predaj. Andrew Valiska ju ale podaruje všetkým svojim priateľom, známym i neznámym.