„Som z výsledku sklamaný,“ hovorí primátor Turzovky Miroslav Rejda. Kysučania v referende zlyhali, mali najnižšiu účasť. „Na druhej strane sa až tak nečudujem. Obce nemali žiadny propagačný materiál ani žiadnu možnosť, ako prispieť do kampane.“ Rejda šéfuje slovenskej časti Euroregiónu Beskydy a tvrdí, že v Poľsku je kampaň oveľa lepšia.
Turzovka zorganizovala Deň Európy s pomocou informačného centra Európskej únie v Žiline a podarilo sa jej dosiahnuť 45-percentnú účasť. Naopak, napríklad v Čadci prišlo necelých 38 percent, v Krásne nad Kysucou necelých 36, v prihraničnom Skalitom niečo nad 33 percent, v obci Radôstka dokonca len kúsok nad 20 percent voličov.
Kysuce majú strategickú polohu na rozhraní troch štátov, majú veľké možnosti čerpania európskych peňazí na regionálny rozvoj a cezhraničnú spoluprácu. Navyše mnohí tu majú príbuzných za hranicami v Česku, chodia tam za prácou. „Ľudia asi nepochopili význam referenda. Ale nikto s nimi nediskutoval, nikto z vlády sem neprišiel. Kysučan je svedomitý a chce byť s vecou oboznámený,“ hovorí starosta Rejda.
Primátor Čadce Jozef Pohančeník vidí viacero dôvodov na nízku účasť. Okrem toho, že Kysučania všeobecne chodia k volebným urnám neradi, pred referendom chýbala propagácia, informácie, chýbala živá diskusia s občanmi. „Veľmi nevhod sa pred referendom znovu otvorila aj otázka južného trasovania diaľnic. Na to sú ľudia citliví, vyvolalo to negatívne reakcie.“ (aha)