Vďaka výsledkom v referende sa aspoň na chvíľu stalo známymi niekoľko obcí, o ktorých by inak vedel asi len málokto. V dvoch obciach hlasovali za vstup do Európskej únie všetci miestni voliči, ktorí sa na referende zúčastnili – vo Višňovom v Revúckom okrese a Lipovci v okrese Rimavská Sobota.
„Viac-menej sme to očakávali,“ tvrdí starosta Lipovca Ladislav Ríz. Pre jednohlasné áno únii podľa neho nebolo treba spraviť viac, ako voličom pripomenúť, aká je obec zaostalá. „Nie je tam vodovod, kanalizácia, plyn, obchod, krčma, škola, fakticky nič. Vysvetľoval som im: ‘Prečo do únie musíte? Lebo keď chcete niečo viac, musíte sa angažovať.“
Aj keď „popularitu“ obci zaistilo len 27 občanov-voličov, Ríz si výsledok pochvaľuje: „Aj takí, ktorých som v živote ešte nevidel pri urne, prišli.“
V Hriňovej sa, naopak, dostavilo k urnám len 35,62 percenta voličov, čo je najmenej zo všetkých miest. „Všade tam, kde boli zrušené fabriky a je vysoká nezamestnanosť, bola účasť, aká bola,“ vysvetľuje primátor mesta Imrich Matuška. Kampaň sa navyše podľa neho oneskorila a účel nesplnila. „Je veľmi ťažké niekoho nútiť, aby išiel do niečoho, čo mu v podstate ani nebolo vysvetlené,“ hovorí.
Výsledkom referenda na celoštátnej úrovni sa najviac približujú výsledky v obci Veľké Bierovce v Trenčianskom okrese. Na plebiscite sa tam zúčastnilo 51,91 oprávnených voličov a za hlasovalo 92,24 percenta z nich. Starostu Jána Mazáňa teší, že sa obec zviditeľnila. „Ľudia väčšinou pozerali šoty v televízii, v obci sme nejakú mimoriadnu kampaň nerobili,“ hovorí. Pred referendom ich vyzval na účasť, niektorí ho zastavili na kus reči. „Každý normálny človek, väčšinou aj tí starší ľudia si uvedomili, že zrejme z toho (vstupu do EÚ – pozn. red.) bude niečo dobré pre ich decká,“ vysvetľuje si áno únii. (joč)