BRATISLAVA – Pri odkrývaní tajných zväzkov ŠtB bude Ústav pamäti národa spolupracovať s Generálnou prokuratúrou. Sprístupnenie zväzkov môžu občania žiadať od 1. mája. Do piatka túto možnosť využilo 450 ľudí.
„V dokumentoch sú dôkazy o páchateľoch trestných činov. Sú známe obete, diváci, ale nie sú známi páchatelia,“ vyhlásil riaditeľ ústavu Langoš. O spolupráci včera rokoval s generálnym prokurátorom Milanom Hanzelom.
Ústav chce v spolupráci s prokuratúrou zdokumentovať nepotrestané trestné činy. „Tých bolo neúrekom,“ predpokladá Langoš. Kde to bude možné, budú dodatočne vznesené obvinenia a žaloby. Pri premlčaných trestných činoch dôjde aspoň k ich zdokumentovaniu a zverejneniu. Podobnú činnosť už tri roky vykonávalo na ministerstve spravodlivosti oddelenie na dokumentáciu zločinov komunizmu. Podalo 15 trestných oznámení, tri boli odstúpené do Českej republiky. Uzavretá je zatiaľ len jedna kauza, ostatné sa vyšetrujú.
Potrestanie trestných činov z rokov 1939 až 1989 by mohlo sťažiť to, že vyšetrovatelia sa musia držať vtedy platného práva. „Nepoznám právny poriadok, ktorý by nepoznal trestný čin vraždy alebo zneužitia právomocí verejného činiteľa,“ povedal však Hanzel. Pripustil, že po zverejnení citlivých dokumentov sa môžu objaviť nové spory. „Možno trafená hus zagága a budú sa podávať trestné oznámenia.“ Člen správnej rady ústavu Marián Gula sa nebojí: „Táto obava sa nikde vo svete nepotvrdila.“
Prístup k dokumentom ŠtB bol donedávna sťažený aj preto, lebo ich neoprávnene mala v rukách tajná služba. „Dokumenty, ktoré obsahovali dôkazy, boli v hermetickej držbe SIS,“ hovorí Langoš. Kedysi utajované zväzky prejdú do Ústavu pamäti národa a Langoš už sľúbil ich odtajnenie. Hanzel nevylúčil ani možnosť, že sa začne preverovanie, ako s dokumentami SIS nakladala.
Práci na týchto dokumentoch sa zatiaľ na Generálnej prokuratúre venujú dvaja prokurátori. Pribudnúť by k nim mali ľudia z každej krajskej prokuratúry a vyššej vojenskej prokuratúry. Novú agendu by malo zvládať 5 vyšetrovateľov. (rp)