KOŠICE - Valašské kráľovstvo naďalej rozširuje svoje diplomatické styky. Po Považskej Bystrici, škótskom Edinburghu a Prahe sa Košice stanú ďalším sídlom konzulátu atraktívnej krajiny, v ktorej vládne kráľ Bolek Polívka. Konzulát otvoria v októbri v rámci Českých dní Horizont 2001. Valašský zastupiteľský úrad bude sídliť pod jednou strechou s česko-slovenským pohostinským zariadením Sedliacky dvor a Plzenská hospoda.
„Na nápojovom lístku nebudú chýbať valašské špeciality. Je totiž známe, že valašský kráľ má svoje obľúbené kráľovské drinky. Samozrejme, návštevníci konzulátu sa budú môcť zapojiť do kráľovskej rulety a kúpiť si pas kráľovstva. V kráľovskom kresle bude počas návštevy Košíc úradovať Jeho veličenstvo, v čase neprítomnosti konzul,“ uviedol včera zakladateľ a spoluorganizátor Českých dní na východnom Slovensku Ľubomír Grega.
Snahou organizátorov 7. ročníka Českých dní na čele s Generálnym konzulátom ČR v Košiciach je opäť priviesť na východ republiky špičkových českých umelcov. Aj keď program ešte nie je definitívne uzavretý, určite sa predstavia Hana Hegerová, Ondřej Havelka a Melody Makers, Jaroslav Nohavica, z hercov Pavel Zedníček, ktorý je zároveň jedným z predstaviteľov Valašského kráľovstva. (sen)