BRUSEL – Belgičania sa včera dopoludnia vybrali k urnám, aby zvolili nový dvojkomorový federálny parlament. Výsledok volieb bol veľmi neistý, pretože hlavné politické strany mali podľa prieskumov približne rovnaké šance. Médiá preto v posledných dňoch neustále opakovali, že bude záležať na každom hlase, a vyzývali občanov, aby si splnili svoju povinnosť a prišli voliť.
Účasť na voľbách je v Belgicku povinná. Absencia, ktorá môže byť pokutovaná, sa napriek tomu v posledných desaťročiach pomaly zvyšuje – pri obnove Európskeho parlamentu v roku 1999 dosiahla nevídaných desať percent. Asi tretina voličov mala včera možnosť hlasovať elektronicky. Čiastočné výsledky mali byť známe už vo večerných hodinách. Predseda vlády Guy Verhofstadt dúfal, že sa mu podarí získať druhý mandát na čele koalície liberálov a socialistov, prípadne opäť s účasťou zelených. Jeho plány mohol narušiť tak prielom kresťanských demokratov vo Flámsku, ako i dobré výsledky socialistov nielen vo Valónsku, kde sú najsilnejší, ale aj na severe krajiny. V tom prípade by nemuselo pomôcť očakávané víťazstvo frankofónnych liberálov v Bruseli.
V Belgicku sa federálne vlády skladajú tak, aby odrážali pomer síl v každom z troch regiónov, ktoré tvoria belgickú federáciu, ale tiež rozloženie politických formácií obidvoch národov na federálnej úrovni. Pokiaľ by sa socialisti stali najvýznamnejšou silou, mohli si vybrať, či sa spoja s liberálmi alebo s kresťanskosociálnymi formáciami.
Pozornosť sa včera sústreďovala aj na skóre ultrapravicovej strany Flámsky blok, ktorej program smerujúci okrem iného k rozdeleniu Belgicka a vyhlásenia nezávislého Flámska, má v tomto regióne stále výraznejšiu podporu. Zatiaľ čo pred štyrmi rokmi hlasovalo za „blok“ 15,7 percenta Flámov, tento rok by to mohlo byť už 17 percent.
KAREL BARTÁK, čtk