Prejavilo sa to už v piatok, keď napríklad v turčianskej obci Dolný Kalník odvolilo už 50 percent voličov. Naopak, na Kysuciach bola niekde len päťpercentná účasť.
Na Kysuciach demonštrovali svoju nechuť ísť k referendu už pred jeho začiatkom, brali to ako vyjadrenie svojho nesúhlasu so súčasnou vládnou mocou. Mnohí dokonca dúfali, že referendum bude neplatné a vláda bude musieť odstúpiť.
Viacerí z tých, ktorí neprišli hlasovať, to zdôvodňovali aj tým, že už neveria žiadnym sľubom. „Doteraz nám stále niečo sľubovali, a nič z toho. Kde sú dvojnásobné platy, kde je vyššia zamestnanosť? To isté nás čaká aj teraz, len ešte väčšia chudoba a zdražovanie,“ zhrnul postoj Kysučanov päťdesiatnik.
Samotné mesto Žilina dosiahlo takmer 52-percentnú účasť najmä vďaka starším ľuďom. „U nás to zachránili dôchodcovia,“ hovorí členka komisie v okrsku číslo jeden, ktorý sídlil na mestskom úrade. Stredná a staršia generácia prevládala aj na najväčšom sídlisku Vlčince. Prvovoliči takmer úplne absentovali, v niektorých okrskoch sa dokonca nezúčastnili na hlasovaní ani niektorí členovia komisií.
Priemer okresu však pokazili okolité obce. „Starostovia mohli pre účasť občanov urobiť viac,“ hovorí predseda okresnej referendovej komisie Anton Adamus. Pri výjazdoch do obcí dokonca niektorých starostov ani nenašli.
„Ide o naše deti,“ tvrdí päťdesiatnik, ktorý svoj hlas vhodil do urny už pár minút po otvorení hlasovacej miestnosti. Aj keď kampaň bola podľa jeho názoru veľmi slabá, bol rozhodnutý zúčastniť sa. „Toľké milióny tam išli a nikto nevie, kde sú.“
ANDREA HARMANOVÁ