Poľskí politici a analytici sa zhodujú, že Slovensko im poslalo dobrú správu. „Slovensko je v Európskej únii. Pre Poľsko je to dôležitá a veľmi povzbudzujúca informácia,“ povedal prezident Aleksander Kwaśniewski s tým, že informáciu mu „ešte v sobotu večer volal nadšený prezident Schuster“.
Podobne hodnotil výsledky sociológ Andrzej Rychard: „Neexistuje motivujúcejší faktor ako dobrý príklad. Správa zo Slovenska je pre Poľsko veľmi pozitívna.“ Rychard si myslí, že za pomerne malú účasť môže tiež slabá predreferendová kampaň. „Podľa mojich znalostí bola kampaň tichá, pokojnejšia a menej aktívna ako v Poľsku, kde je veľmi tvrdý spor medzi priaznivcami a odporcami únie.“
„Slovenský výsledok je dôkazom, že by sme sa mali sústrediť na presviedčanie Poliakov, aby sa zúčastnili na referende, nezávisle od toho, či chcú povedať áno, alebo nie,“ tvrdí sociálnodemokratický premiér Leszek Miller.
Ojedinelý bol názor Zygmunta Wrzodaka, jedného z lídrov radikálne pravicovej Ligy poľských rodín, ktorá otvorene vystupuje proti členstvu Poľska v únii. Slovenské referendum označil za paródiu, v ktorej mali miesto „zázraky nad urnou“.
PRE SME – TOMASZ GRABIŃSKI, Vroclav
Českí politici: Škoda malej účasti
PRAHA - Českí politici výsledky slovenského referenda väčšinou privítali, všetci zároveň upozornili na malú účasť.
Podpredseda českého parlamentu Ivan Langer z opozičnej ODS je zvedavý, ako sa z účasti ľudí na slovenskom referende „poučí česká vláda“.
„Viac ako 90-percentná podpora bude za mesiac dobrým príkladom pre Českú republiku,“ teší sa naopak predseda zahraničného výboru parlamentu Vladimír Laštůvka z vládnej ČSSD.
Ešte v sobotu večer poblahoželal slovenským občanom minister zahraničných vecí Cyril Svoboda. Gratuloval aj premiér Vladimír Špidla, ktorý dokonca hovoril o potrebe prevziať slovenské skúsenosti z predreferendovej kampane. Prezident Václav Klaus iba vyhlásil, že rozhodnutie slovenských občanov rešpektuje. (čtk, pm)
Maďarsko: Susedia majú byť tiež v únii
BUDAPEŠŤ -„Som rád, že sa voliči na Slovensku rozhodli pre vstup do Európskej únie,“ vyhlásil včera maďarský minister zahraničných vecí László Kovács. „Pre Maďarsko je výhodné, ak sa k únii pripojí aj čo najviac jeho susedov,“ dodal. Povedal, že tým zanikne slovensko-maďarská hranica a spolupráca oboch krajín bude môcť byť ešte užšia.
„Gratulujem ľudu Slovenska,“ povedal pre SME predseda zahraničného výboru parlamentu za opozičný Fidesz Zsolt Németh. Potešilo ho, že vstup nadpriemerne podporovali príslušníci maďarskej menšiny.
Spoločné členstvo v únii má podľa Németha pre Maďarov zvláštny význam. „Integrácia do únie môže prispieť k opätovnému zjednoteniu maďarského národa a k zabezpečeniu menšinových a ľudských práv bez zmeny hraníc.“ (pm)
Brusel blahoželal Slovensku, Wiersma je sklamaný
BRUSEL, BRATISLAVA - Európska komisia zablahoželala Slovensku po tom, čo viac ako deväť z desiatich voličov podporilo vstup krajiny do Európskej únie. V tlačovom vyhlásení komisia privítala to, čo označila za „drvivú podporu“ vstupu zo strany slovenských voličov.
Predseda Európskeho parlamentu Pat Cox považuje výsledky hlasovania za „mimoriadne povzbudzujúce“ a telefonicky blahoželal trom najvyšším ústavným činiteľom.
Europoslanec a dlhoročný spravodajca pre Slovensko Jan Marinus Wiersma bol však sklamaný nízkou účasťou. Viac ľudí neprišlo vyjadriť podporu vstupu do únie podľa neho aj preto, lebo si mysleli, že ich hlasy nebudú chýbať. „Najdôležitejšie je, že tí, ktorí prišli, povedali masívne áno, silnejšie ako v iných kandidátskych krajinách,“ povedal. (tasr, sita, haj)