Pred trinástimi rokmi by takéto referendum bolo celonárodnou demonštráciou túžby po európanstve, týchto 52 percent však bolo ťažko vydretých médiami a voličmi, ktorí chápali význam slova budúcnosť.
Dnes to vyzerá tak, že ľudí opäť raz prestala zaujímať nielen budúcnosť, ale aj dejiny. Aj preto bola debata, prečo máme vstúpiť do únie, taká nudná. Domáci spor o to, či sa s oslabením významu hraníc príliš neoslabí aj naša suverenita, je dôkazom, ako málo chápeme význam rozšírenia Európskej únie.
Ten totiž spočíva v tom, že rozšírenie únie na východ účinne zabraňuje vojne. Nie je náhoda, že samotná idea Európskej únie vychádza predovšetkým z túžby po mieri a že vznikla po druhej svetovej vojne. Tá sa začala práve tu, v strednej Európe, podobne ako tá prvá.
Slová vojna a mier sa v našej chabej debate o rozšírení únie takmer vôbec nepoužívali, hoci sú kľúčové. Po sobote urobila časť Slovenska niečo veľmi významné aj pre tých, ktorí nehlasovali alebo boli proti. Dala im šancu na mier, akú táto krajina vo svojich dejinách ešte nikdy nemala.
MARTIN M. ŠIMEČKA