SALZBURG - Skupina rakúskych protitemelínskych aktivistov sa rozhodla podať na krajinskom súde v Linzi žalobu na prevádzkovateľa atómovej elektrárne Temelín, elektrárenskú spoločnosť ČEZ a amerického dodávateľa technológie firmu Westinghouse s cieľom dosiahnuť neobmedzené ručenie oboch spoločností za prípadné škody spôsobené prevádzkou juhočeskej elektrárne. Predstaviteľov firmy ČEZ a českých právnikov ale krok odporcov Temelína príliš neznepokojil.
Podobnú žalobu, i keď iba proti firme ČEZ, podala ešte v júli na súde aj rakúska spolková krajina Horné Rakúsko.
Hoci spoločnosť ČEZ zatiaľ nepozná presný obsah žaloby, tohto právneho kroku sa neobáva. Hovorca elektrárne Milan Nebesář včera povedal, že ČEZ postupuje pri Temelíne podľa českých zákonov a nemá sa čoho obávať.
Ekológovia a právnici sú odhodlaní podať kvôli Temelínu ďalšie žaloby nielen v Rakúsku, ale aj na súdoch v USA, Českej republike a ďalších európskych štátoch. „Je to len začiatok série žalôb proti ČEZ a Westinghouse, ako aj ich právnych nástupcov,“ poznamenal hovorca Hornorakúskej platformy proti atómovému nebezpečenstvu Josef Puhringer, ktorý prvú žalobu podá spolu so šéfkou ekologickej iniciatívy Mathilde Hallovou. Úvodné vypočutie na súde čakajú ešte tento rok.
Podanie žaloby v Rakúsku umožňuje podľa právnikov zákon o atómovom ručení z roku 1999, ktorý upravuje ručenie za škody spôsobené ionizujúcim žiarením atómových zariadení alebo atómového materiálu.
Zatiaľ čo Temelín je podľa aktivistov poistený sumou 160 miliárd českých korún, škody spôsobené prípadnou haváriou elektrárne môžu predstavovať takmer 10 267 miliárd korún. (čtk)