
Rozprávková krajina a zdravé kravy - farmári sa promo akciami snažia posilniť dôveru zákazníkov v kvalitu miestnych výrobkov. FOTO - TASR/EPA
ov Tonyho Blaira v tohtoročných voľbách sa predsa čakalo. Čo však táto nákaza znamenala pre britské a európske poľnohospodárstvo? Ako sa po pol roku darí farmárom?
Epidémia poukázala na neudržateľnosť súčasného poľnohospodárskeho systému. Farmári sa začínajú zviechať aj napriek tomu, že z času na čas sa ešte objavia nové ohniská.
Budúcnosť turizmu, ktorý pre epidémiu tiež utrpel, je podstatne jasnejšia ako budúcnosť poľnohospodárov. Dopyt a ponuku v oblasti hotelierstva a služieb totiž nekalí neprehľadný systém dotácií.
Vysoké kompenzácie
Britských daňových poplatníkov zatiaľ celá kríza stála viac ako 2 miliardy libier. V oblasti poľnohospodárstva a rybolovu je pritom zamestnaných len 2,9 percenta obyvateľov Veľkej Británie.
S vyplácaním kompenzácií farmárom už začala aj Európska komisia, ktorá uvoľnila pre Britov 225 miliónov libier. Menšie platby dostanú aj vo Francúzsku, v Holandsku a Írsku. Ak museli byť zlikvidované celé stáda, komisia musí podľa pravidiel EÚ zaplatiť až 60 percent nákladov. To je prípad slintačky a krívačky.
EK označila britský kompenzačný systém za príliš veľkorysý. Viac ako 37 farmárov od vlády napríklad požadovalo odškodnenie vo výške 1 milióna libier. Britskí farmári sa nato označili za obete kampane, ktorá sa vedie proti ich odvetviu.
Drahí poľnohospodári
Vysoké náklady opäť upozorňujú, že poľnohospodársky sektor stojí daňových poplatníkov v celej Európskej únii najviac. Žiadny iný odborový zväz nedokáže presadiť také výhodné opatrenia a dotácie ako poľnohospodári. Platí to aj v rámci národných rozpočtov.
Slintačka a krívačka upozornila, že je najvyšší čas, aby sa zmenila poľnohospodárska politika aj spôsob farmárčenia. Stále viac počuť hlasy, ktoré požadujú návrat k menším farmám a pozemkom.
Týmto smerom sa chce ubrať v najbližších rokoch aj Európska únia. Zhoda vládne v tom, že by mali byť dotované prednostne menšie a ekologicky hospodáriace farmy. „V budúcnosti by zrejme farmári nemali dostávať peniaze za potraviny, ktoré nikto nechce. Namiesto toho by mohli dostať podporu tí, vďaka ktorým bude krajina taká, akú ju chcú mať všetci,“ povedal pre BBC lord Haskins zodpovedajúci za obnovu vidieka. Zvieratá z menších chovov by neboli také náchylné na nákazy.
Radšej málo, ale ekologicky
Haskins pomenoval kľúčový problém poľnohospodárov - o ich výrobky na trhu často nikto nestojí. Vypestujú a dochovajú toho príliš veľa. Stále žiadanejším tovarom sú navyše ekologické výrobky. Nič na tom nemenia ani ich vyššie ceny.
Zo začarovaného kruhu dotovaných poľnohospodárov, ktorých prebytky sa nedajú umiestniť na trhu, a tak sa vysoké colné bariéry prekonávajú za cenu ďalších dotácií, zatiaľ Európska únia nevyšla. Mnoho veľkofarmárov však bude musieť napokon skončiť.
MAREK CHORVATOVIČ
ŠESŤ MESIACOV OD NÁKAZY- na farme v Essexe sa vo februári objavil prvý prípad nákazy
- vysokoinfekčná choroba sa rýchlo šírila
- EÚ, USA aj ostatné štáty zastavili dovoz z Británie
- začalo sa so zabíjaním a pálením mŕtvol dobytka
- Blair presviedčal Američanov, aby nerušili cesty do Británie
- používanie protiinfekčných rohoží pri farmách aj na letiskách a hraničných priechodoch
- prípady nákazy sa objavili aj vo Francúzsku, v Holandsku a Írsku
- zákaz prevozu zvierat v Británii, zatvorenie lesných chodníkov
- pri likvidácii zvierat pomáhala armáda
- v apríli Blair oznámil, že pre nákazu posúva dátum konania volieb na 7. jún
- v máji a júni začala nákaza ustupovať, ale trvá až dodnes (mch)