Skupina amerických psychológov zistila, že IQ prezidenta Georgea Busha je veľmi nízke. Hoci odhady psychológov nemusia byť presné, americkí novinári sa začali zamýšľať nad úlohou intelektu vo svete politiky. Ako zistiť, akí inteligentní sú slovenskí politici? Denník SME sa o to pokúsil a oslovil viacerých z nich, či by boli ochotní podrobiť sa medzinárodne uznávanému testu, ktorý nám poskytol psychológ Július Lučanský.
Odvahu a čas si našli piati – Béla Bugár, Anna Malíková, Ladislav Pittner, Ľudovít Kaník a Ján Čarnogurský. „Celkovo možno konštatovať, že všetci dosiahli nadpriemerné až vysoko nadpriemerné výsledky,“ zhodnotil ich výkony Lučanský.
Psychológ Július Lučanský inteligenčné testy s budúcimi politikmi robil aj v minulosti. Bolo to pred jedenástimi rokmi na objednávku československej vlády.
Vtedajšia federálna vláda si po páde komunizmu chcela vybrať nových ľudí do štátnych služieb, diplomacie a politiky.
Výsledky testov sú tajné a Lučanský má s nimi dodnes starosti. „Pracovalo na tom dvestodvadsať ľudí na čele s tímom odborníkov. V prvej fáze sme otestovali zhruba tritisíc ľudí, neskôr ďalších, dohromady asi päťtisíc kandidátov na rôzne posty,“ hovorí Julián Lučanský.
Desiatky ľudí z vtedajšieho výberu sú dodnes v politike či diplomacii.
„Konkrétne mená nemôžem povedať, ale sú asi vo všetkých významnejších stranách. Inteligencia vybraných politikov sa pohybovala od pásma vyššieho priemeru po nadpriemer. Boli aj podpriemerní a zopár z nich sa dostalo dosť vysoko. Pán Mečiar tvrdil, že v tých testoch najlepšie dopadol Ivan Lexa. Ja som to dementoval – nebol najlepší, lebo také hodnotenie sme ani nerobili.“
K stovkám kíl papierov s výsledkami by sa mnohí radi dostali. „Veľa ľudí by chcelo tieto výsledky poznať. Schoval som ich a nik nevie, kde sú. Niekoľkokrát nás už vykradli, lebo sa domnievali, že sú tu.“
Nešlo o IQ testy, ale komplexné testy, v ktorých sa preveroval psychický stav, myslenie, intelekt, schopnosti. Testovaní ich riešili niekoľko hodín. „Psychológovia nepoužívajú stupnice – že IQ je 130 a podobne, ale pásma. Napríklad priemer, vyšší priemer, nadpriemer, vysoký nadpriemer. Niektorí boli v niečom priemerní, v inom zasa nadpriemerní. Už z vtedajších testov vyšlo, že budúci politici vedia dobre zovšeobecňovať, rozprávať, motivovať ľudí. Ale nevedeli dosť dobre prognózovať vývoj, mnohým chýbalo sociálne cítenie, empatia, schopnosť nových riešení,“ tvrdí Julián Lučanský.
RICHARD FILIPKO, miš
Čítajte ďalej v TÉME - IQ POLITIKOV