BRATISLAVA – Mimoriadne rokovanie vlády o daňových zákonoch malo včera nečakaný záver. Kabinet návrhy ministerky financií Brigity Schmögnerovej radikálne zmenil.
Napriek jej úsiliu vláda zamietla znovuzavedenie dedičskej dane pre najbližších príbuzných. Ešte väčšie prekvapenie prinieslo rozhodnutie vlády znížiť daňové zaťaženie právnických osôb. Namiesto súčasných 29 percent bude sadzba dane od budúceho roku len 26 percent a každý nasledujúci rok sa bude ďalej znižovať o dve percentá, až kým sa nedosiahne cieľová hranica 18 percent.
„Ministri za SDĽ hlasovali proti týmto zmenám,“ povedal po rokovaní minister práce Peter Magvaši. Brigita Schmögnerová zatiaľ rozhodnutie ostatných vládnych strán nekomentovala a k daňovým otázkam sa vyjadrí až dnes. Odmietavý postoj SDĽ odôvodnil Magvaši slovami, že „dochádza k deformácii štruktúry príjmov daní“.
Predkladateľom zmien bol podľa vlastných slov vicepremiér Ivan Mikloš. Hovorí, že budúcoročného štátneho rozpočtu sa nedotknú a prejavia sa až v roku 2003. Napriek tomu, že pokles daňového zaťaženia právnických osôb šiel nad rámec predstáv ľavičiarov, podľa podpredsedu KDH Palka je stále nedostatočný.
V zdaňovaní fyzických osôb sa vláda rozhodla čiastočne zrovnoprávniť drobných podnikateľov s právnickými osobami a posunula smerom nadol najnižšiu aj najvyššiu daňovú sadzbu. V rozpore so Schmögnerovej návrhom chce kabinet uplatňovať jednotnú päťpercentnú sadzbu pri dani z prevodu nehnuteľností.
Poslanec SDĽ Milan Ištván povedal, že ministri práve v čase, keď SMK hovorí o odchode z vlády, podcenili význam tohto hlasovania. „Nechcem tým povedať, že aj SDĽ začne teraz hovoriť o odchode z vlády, ale rozhodne bude musieť z toho vyvodiť závery. Už dlhšie platí, že programové závery SDĽ nie sú vo vláde rešpektované. Potom sa to musí riešiť v parlamente. Jednoznačne tu vládne predvolebná rétorika a každý hrá o svojho voliča. Zdá sa, že do volieb to už pôjde len zotrvačnosťou,“ dodal Ištván. O vzniknutej situácii bude dnes ministerský klub ľavicových demokratov hovoriť s poslancami. (jj, sp)