
Fazul Abdulláh Mohammed.
FOTO - REUTERS
Al-Káida sa ohlásila v pondelok po mesiacoch v Saudskej Arábii. Práve tento útok by vraj mohol byť začiatkom celej série teroristických činov. „Chceli by ich odpáliť naraz a postaviť celý svet na hlavu. Je to veľmi zlé,“ povedal denníku The Washington Post nemenovaný americký expert na terorizmus.
Americkí politici upokojujú seba aj ľudí a opakujú, že teroristická sieť Usámu bin Ládina za posledné mesiace dostala poriadne zabrať a je na kolenách. Usáma a jeho najbližší sú na úteku, vyhnali ich z Afganistanu a stúpili im aj na peniaze.
Bezpečnostní experti však upozorňujú, že al-Káida je stále schopná udrieť. Možno nie v takom rozsahu ako 11. septembra, ale predsa. Saudská Arábia je najlepším dôkazom.
K tomu treba pripočítať varovanie americkej vlády pred možnými útokmi v Malajzii, Indonézii a na Filipínach. Včera Američania priznali, že ďalšia vážna hrozba prišla aj zo Saudskej Arábie. Nebezpečenstvo hrozí ich konzulátu v meste Džidda. Obavy však vyvoláva hlavne Keňa.
Američania tvrdia, že majú informácie, ktoré naznačujú, že tam to môže byť skutočne vážne. Podobné indície vraj mali pred útokmi v Rijáde, kde zomrelo 34 ľudí.
Do Kene sa údajne vrátil obávaný terorista Fazul Abdulláh Mohammed. Keňa aj americká FBI ho podozrievajú, že má na svedomí dva posledné teroristické útoky v Keni. Tento Ládinov spolubojovník bol v pozadí útokov na americkú ambasádu v Nairobi aj tanzánskom Dar -al Salláme v roku 1998, pri ktorých zomrelo 231 ľudí. A pravdepodobne pomáhal aj pri novembrovom útoku na izraelských turistov v kenskom hoteli. Vtedy teroristi zabili 14 ľudí. Tesne predtým vypálili raketu na štartujúce lietadlo.
Presne takéhoto útoku sa teraz v Keni boja. Briti preto už zrušili všetky lety do Kene aj z nej.
Strach naháňa poznanie, že teroristi veľmi šikovne využívajú slabiny jednotlivých krajín. Tak v Saudskej Arábii, ako aj v Keni nie sú bezpečnostné zložky schopné zaručiť potrebnú ochranu.
V Rijáde sa hovorí najmä o podcenení situácie a nedostatočnej obozretnosti tamojšej dynastie. Američania sú na Saudov nahnevaní. Tvrdia, že v posledných týždňoch ich najmenej päťkrát upozorňovali, že hrozí útok na cudzincov. Nič však neurobili. Samovražedným útokom sa dá zabrániť dosť ťažko, ale mali sa o to aspoň pokúsiť.
Podobná situácia je aj v Keni. Zdá sa, že tam nejde o ľahostajnosť, ale skôr o peniaze. Vláda by chcela posilniť stráž, nemá však na to. A podobne sú na tom aj jej susedia. Preto sa asi teraz Afrika stala hlavným záujmom teroristov.
MATÚŠ KOSTOLNÝ