BRATISLAVA – Živnostníci, ktorí tento rok odviedli štátu takzvanú paušálnu daň, nebudú musieť ísť v marci 2004 na daňový úrad. Tak interpretuje ministerstvo financií to, že paušálna daň sa platí „dopredu“ a živnostníci ju už odviedli. Ak sa zruší paušálna daň, ako to predpokladá daňová reforma, budú musieť všetci podnikatelia platiť bežnú daň z príjmov. Tá sa na rozdiel od paušálnej dane platí „dozadu“, teda za predchádzajúci rok. Aby živnostníci nemali dvakrát zdanený ten istý rok, budú si môcť jeden rok oddýchnuť od platenia daní. „Paušálni živnostníci, ktorí majú riadne uhradenú paušálnu daň za rok 2003 a nenastali iné skutočnosti, z ktorých im vyplýva podať daňové priznanie (iný príjem), nebudú daňové priznanie podávať,“ vysvetlil hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
Ročná prestávka však neznamená nijakú výnimočnú daňovú úľavu. V roku 2005 totiž aj súčasní paušálni daňovníci podajú daňové priznanie a zaplatia daň z príjmov roku 2004.
Možnosť stať sa paušálnym živnostníkom ešte stále existuje. Každý, kto by sa rozhodol platiť paušálnu daň, musí si založiť živnosť alebo získať iné osvedčenie a do tridsiatich dní podať daňové priznanie a zaplatiť daň na rok 2003. Vybavenie živnosti pritom podľa Františka Menšíka zo Živnostenského úradu v Bratislave trvá maximálne do dvoch týždňov.
Daň sa vypočíta z odhadovaných príjmov na rok 2003, pri ktorých sa spravidla využíva minimálna povolená hranica 150-tisíc korún. Daň v takom prípade predstavuje tri tisícky. Ak by jeho príjmy boli v roku 2003 vyššie, nemusí nič doplácať. „Daňový úrad totiž paušálnu daň spätne nevyrovnáva, to znamená, že si nepýta doplatky a ani nepoukazuje preplatky na dani,“ povedal daňový poradca Arthur Oberhauser mladší.
Plán zrušiť paušálnu daň ohlásilo ministerstvo financií v rámci daňovej reformy. Nakoniec však pripustilo, že by mohla zostať vybraným remeselným živnostiam. Konečné slovo bude mať parlament.
IVETA MURŽICOVÁ