
V Šalkovej sa ľudia venovali svojim záľubám a k vysokej účasti na referende boli skôr skeptickí. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Aj napriek tomu bol predseda komisie optimista. „U nás sú voliči dosť disciplinovaní. Predpokladám, že ich príde aspoň polovica,“ povedal.
Porovnateľná situácia bola aj v Šalkovej, tam však boli skeptickejší a odhadovali účasť len na 30 percent.
V Môlči sa chystali hlasovať v referende aj miestni Rómovia, žijúci v osade mimo obce. „Pôjdeme, určite, ale až zajtra,“ povedal mladý Róm. Z osady, kde žije približne 90 Rómov, chcela približne tretina hlasovať.
Nízku účasť v prvých hodinách referenda miestni odôvodňovali zhodne – je pekne, ľudia najprv urobia čo treba v záhradách a na poliach, a potom prídu.
V Banskej Bystrici bola situácia odlišná. Vo väčšine referendových miestností ľudia čakali na hlasovacie lístky.
„Je dobré, že ideme do únie. Budeme môcť študovať v Anglicku, budeme mať väčšie platy a bude nám lepšie. Aj keď spolužiačkin otec tvrdí, že nám len sľubujú a nič nesplnia. To nie je pravda. Je to v zmluve a nemôžu to porušiť,“ dodala Diana, ktorá už teraz hovorí plynulou angličtinou.
Väčšina bronzových hokejových reprezentantov bude pravdepodobne hlasovať až dnes. Richard Zedník určite hlasovať pôjde, ešte včera však nevedel, či stihne prísť z Bratislavy. Vladimír Országh bude tiež hlasovať až dnes a v Budči tak podľa manažéra urobí aj Ján Lašák. (wm)