BRATISLAVA – Problémy so zostavovaním okrskových komisií, ktoré zvyknú bývať na niektorých dedinách, pri referende neboli. Pred voľbami do parlamentu, alebo pred komunálnymi voľbami zvyknú starostovia niektorých dedín obtelefonovávať overených spoľahlivých ľudí, či by nechceli ísť do volebnej komisie.
Zákon hovorí, že členov komisií nominujú politické strany. „Zákon je napísaný tak, aby vždy boli v okrskových komisiách ľudia,“ hovorí riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra Lívia Škultétyová. „Keď ich nenominujú politické strany, tak ich určuje starosta.“
Po skončení hlasovania vo voľbách majú členovia komisie plno roboty, lebo treba veľmi veľa počítať. „Teraz pri referende je to len spočítanie účasti a spočítanie áno, nie. Člen komisie za to dostane rovnaké peniaze ako pri voľbách, kde sa počíta oveľa viac,“ hovorí členka okrskovej komisie v dedine na Záhorí. Politické strany preto zháňajú svojich ľudí na referendum ľahšie.
„Pri komunálnych voľbách sa volia starostovia, ale aj poslanci do miestnych zastupiteľstiev. V našej dedine mohli voliči zakrúžkovať od nula do deväť poslancov. Jeden člen komisie čítal čísla kandidátov na poslancov a ostatní si dali k číslu na svoje hárky paličku, potom sa všetko spočítava. To sa asi ľuďom robiť veľmi nechce, preto býva problém,“ hovorí členka komisie.
(rf)