Investičná aféra narušila renomé Deutsche Bank

Prednedávnom rozvíril hladinu nemeckej burzovej scény neobvyklý úkaz. V jeden deň vydalo analytické oddelenie Deutsche Bank odporúčanie súkromným investorom, aby kupovali akcie Deutsche Telekom. O 24 hodín neskôr predalo investičné oddelenie tej istej ...


Témou číslo jeden pre vedenie Deutsche Bank vo Frankfurte nad Mohanom je v týchto dňoch strata dôvery v očiach veľkých investorov. FOTO – TASR



Prednedávnom rozvíril hladinu nemeckej burzovej scény neobvyklý úkaz. V jeden deň vydalo analytické oddelenie Deutsche Bank odporúčanie súkromným investorom, aby kupovali akcie Deutsche Telekom. O 24 hodín neskôr predalo investičné oddelenie tej istej banky na zákazku dvoch veľkoinvestorov obrovský balík akcií práve Deutsche Telekom. Keď sa to prevalilo na verejnosti, nastal doslova a do písmena výpredaj emisie najväčšieho nemeckého telekomunikačného operátora. V priebehu niekoľkých obchodovacích dní sa ich hodnota prepadla o pätinu, trhová kapitalizácia Deutsche Telekom (teda počet akcií vynásobený ich kurzom) klesla z približne 100 na okolo 80 miliárd mariek. „Normálni“ privátni investori, ktorí predtým uverili expertnej sile Deutsche Bank, sa chytali za hlavu – a nemálo z nich sa utvrdilo v presvedčení, že aktéri na parkete si síce sú rovní, ale niektorí predsa len o trochu rovnejší…

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Uvážlivejší pozorovatelia diania na nemeckej burze dospeli k mierne inému záveru – šlo o amaterizmus a nešikovnosť príslušných manažérov Deutsche Bank. Najväčšia nemecká banka – podobne ako iné banky – postavila totiž pred časom medzi analytické a obchodno-investičné oddelenie (Investmentbanking) takzvaný „čínsky múr“, týmto krokom sa malo zabrániť účelovému ovplyvňovaniu hodnotenia účastín príslušných akciových spoločností analytikmi v predpolí lukratívnych zákazok klientov z oblasti big business. „Čínsky múr“ účinkoval pritom v Deutsche Bank viac ako perfektne: analytické oddelenie pozitívne ohodnotilo burzové vyhliadky Deutsche Telekom – nevediac, že za burzovou oponou chystá investičné oddelenie v mene dvoch veľkozákazníkov predaj kolosálneho balíka práve tohto koncernu. Navyše tento obchod, ktorý by mal prebiehať v zákulisí burzy a mimo trhového diania, sa dostal ihneď na verejnosť, čo tiež veru nevrhá priaznivé svetlo na schopnosti a diskrétnosť investičného oddelenia Deutsche Bank.

SkryťVypnúť reklamu

Obchodovanie s balíkmi veľkoinvestorov je „kráľovskou disciplínou“ investičného bankárstva. Ide o extrémne háklivé, ale mimoriadne výnosné bankárske služby. Impulz vychádza vždy od veľkoinvestora, ktorý chce predať svoj balík v tom či onom podniku. A to čo najrýchlejšie, čo najdiskrétnejšie a za čo najlepší kurz. Za týchto podmienok je ochotný predať ich za nižšiu než trhovú cenu. Banka kúpi tento balík od zákazníka a predá ho mimo trhového diania buď vcelku, alebo po častiach vybraným veľkoinvestorom – jej zisk vyplýva z kurzového rozdielu medzi nákupnou cenou od zákazníka a predajnou hodnotou kupcu či kupcov. V našom konkrétnom prípade šlo o 44 miliónov akcií Deutsche Telekom za približne 1 miliardu mariek; zisk takýchto transakcií sa pohybuje okolo 100 miliónov mariek.

SkryťVypnúť reklamu

Do týchto obchodov je zasvätených iba zopár špičkových odborníkov. Po určení nákupnej a predajnej ceny oslovia špecialisti vyvolených veľkoinvestorov. Musí byť zaručené, že tí si dlhodobo uložia tieto účastiny do svojho portfólia a nepredajú ich hneď so ziskom na burze. Celá operácia trvá spravidla 24 až 36 hodín. Toto všetko prebieha mimo „klasického“ burzového diania. Široká verejnosť sa o takýchto transakciách dozvie neskôr, keď už takéto obchody nemajú šancu ovplyvňovať objemovo omnoho menšie obchodovanie na parkete.

Deutsche Telekom si v dôsledku spomínaného škandálu našla v Deutsche Bank pomerne vhodného obetného mediálneho baránka na zakrytie vlastných podnikateľských chýb vedúcich k znižovaniu kurzu už pred aférou. Deutsche Bank príde s najväčšou pravdepodobnosťou o extrémne lukratívne zákazky v oblasti predaja veľkobalíkov. A v očiach širokej verejnosti o bankovo-obchodovacie renomé.

SkryťVypnúť reklamu

JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 719
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 516
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 531
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 515
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 479
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 028
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 196
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu