
Mirjana Markovičová a jej nevesta Milica Gajičová so synom Markom čakajú na odlet do holandského Amsterdamu. FOTO - ČTK/AP
BELEHRAD, HAAG - Na druhú návštevu bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča odletela jeho žena Mirjana Markovičová, nevesta Milica Gajičová a vnuk Marko. Spoločne v pondelok vo väzení oslávia Miloševičove narodeniny. Bývalý juhoslovanský vodca je od 28. júna vo väznici v holandskom Scheveningu, kde čaká na proces pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu.
Markovičová, prezývaná pre svoj vplyv na bývalého prezidenta lady Macbeth, v sobotu skoro ráno nastúpila spoločne so svojou nevestou a vnukom do lietadla smerujúceho do Amsterdamu. „Ide o bežnú návštevu, aby ho mohli vidieť a byť s ním počas jeho narodenín,“ povedal právnik rodiny Dragoslav Ognjanovič na belehradskom letisku. K okolnostiam terajšej návštevy dodal, že by sa podľa jeho očakávania mala uskutočniť bez skiel a bez mikrofónov. „Moje očakávania sú také, že sa uvidia v priamom kontakte, že sa budú môcť objať,“ dodal Ognjanovič.
Cestu Markovičovej umožnilo špeciálne trojdňové vízum od holandského ministerstva zahraničia, ktoré získala po príhovore OSN. Markovičová je totiž na zozname nežiaducich osôb Európskej únie. Vízum je spojené s prísnymi podmienkami návštevy. Podľa internej smernice Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) musí okrem iného celá prebiehať pod dohľadom väzenských strážcov. Už pred návštevou hovorca tribunálu OSN Jim Lansdale upozornil, že ide o čisto súkromnú záležitosť.
Veliteľ väznice môže vo výnimočných prípadoch rozhodnúť o odvolaní dohľadu, hlavne pokiaľ ide o návštevy v manželskej cele.
Proces s Miloševičom, ktorý je obvinený zo zodpovednosti za vojnové zločiny a za zločiny proti ľudskosti spáchané srbskými silami v Kosove v rokoch 1998 až 1999, sa začne najskôr budúci rok a môže trvať niekoľko rokov. Tribunál pripravuje ešte ďalšiu žalobu spojenú s úlohou Miloševiča v bosnianskej a chorvátskej vojne z rokov 1991 až 1995.
Miloševič minulý týždeň začal komunikovať so spoluväzňami. „K zmene došlo začiatkom týždňa. Začal hovoriť s jedným či s dvomi spoluväzňami,“ povedal Lansdal. Na žiadosť hlavnej žalobkyne tribunálu nesmel Miloševič nadväzovať kontakty s niekoľkými konkrétnymi väzňami, aby sa zabránilo prípadnému znemožneniu výkonu súdu. Vo väznici je teraz asi štyridsať obvinených z vojnových zločinov v bývalej Juhoslávii. (čtk)